TRENČÍN. Zavedenie poplatku za miestny rozvoj bolo dobrým krokom, je dobré, že je to originálna kompetencia miest a obcí, a je dobré, že mestá a obce môžu individuálne rozhodovať, či poplatok zavedú, alebo nie.
Zhodli sa na tom na piatkovom zasadnutí primátori krajských miest. Zasadnutia Združenia K8 sa v Trenčíne zúčastnili všetci primátori krajských miest s výnimkou primátora Bratislavy, ktorý sa ospravedlnil pre chorobu.
Prilákanie investorov
Poplatok za miestny rozvoj sa rozhodli v prvej etape zaviesť iba primátori Žiliny a Bratislavy.
"Úvahy o tom, že poplatok za miestny rozvoj by sa mal zrušiť, nepovažujeme za dobré. V konečnom dôsledku sa to môže v budúcnosti mestám a obciam oplatiť a je asi len otázkou času, kedy poplatok zavedú," skonštatoval primátor Trenčína Richard Rybníček.
Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča sa rozhodli zatiaľ poplatok nezaviesť. "Prichádza veľký investor a ďalší noví investori a ja považujem získať tieto prostriedky od veľkých investorov a zároveň dávať im nejaké úľavy na daniach za kontraproduktívne. Radšej nezavedieme ten poplatok, aby sme investorov prilákali, a potom budeme uvažovať, v ktorom roku ten poplatok zavedieme," doplnil nitriansky primátor.
Prínosom pre mesto
Zákon zavádzajúci poplatok za miestny rozvoj má podľa primátora Žiliny Igora Chomu svoje opodstatnenie a je prínosom pre mesto.
"V Žiline ideme do sadzieb od desať do 20 eur pre jednotlivé katastre. Snažili sme sa aj touto cestou nasmerovávať investorov tam, kde ich potrebujeme. Netýka sa to len investorov v priemyselných parkoch, ale týka sa to aj developerov a výstavby bytových domov," zdôraznil Choma s tým, že v konečnom dôsledku bude v Žiline o zavedení poplatku rozhodovať mestské zastupiteľstvo.
Primátori krajských miest dnes zároveň zvolili nového predsedu Združenia K8 na nasledujúce polročné obdobie. Bude ním primátor Trnavy Peter Bročka, podpredsedom bude primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
Väčšie právomoci pri riešení hluku a hazardu
Primátori krajských miest chcú prostredníctvom poslancov NR SR Igora Chomu a Richarda Rašiho (obaja Smer) iniciovať v parlamente legislatívne zmeny umožňujúce samosprávam účinnejšie reagovať na porušenia všeobecne záväzných nariadení o hluku, hazardných hrách a reklamnom smogu.
Po skončení rokovania v Trenčíne to Richard Rybníček (nezávislý).
"Primátori a starostovia by potrebovali také kompetencie, že napríklad v momente, keď sa po 22.00 h ukáže, že intenzita hluku je na nejakom podujatí vysoká, aby sme mohli okamžite tú akciu zrušiť. Dnes nás bez problémov môžu vodiť za nos, pretože podľa súčasnej legislatívy nemôžeme tú akciu okamžite zakázať," skonštatoval Rybníček.
Ako dodal, nie je to len otázka hluku, je to aj otázka požívania alkoholických nápojov. "Zhodli sme sa na tom, že sa možno pokúsime o to, čo je v otázke pyrotechniky. Že by sa dalo obmedziť požívanie alkoholu na celom území mesta tak, aby nám to nenapádala prokuratúra. Snažili sme sa posunúť v týchto oblastiach ďalej a mohli by sme mať aj nejaké konkrétne výsledky," doplnil trenčiansky primátor.
Podľa Chomu primátori K8 už pripravili aj konkrétne legislatívne znenia, ako by mali zmeny vyzerať. "My to ešte prejdeme s právnikmi každý sám, určite to ešte odkomunikujeme spoločne v K8. A budeme komunikovať s ministrami, či zapracujú zmeny vo svojich návrhoch, alebo či pôjdeme s poslaneckými návrhmi," doplnil Choma.