SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Sklady, byty aj satelity SIS sú na internete, nik to nerieši

Voľne dostupné údaje odhaľujú najmenej sedemnásť budov a päť tajomných organizácií, ktoré majú väzby na Slovenskú informačnú službu.

Niektoré nehnuteľnosti s väzbami na Slovenskú informačnú službu, ktorých adresa je voľne dostupná na internete. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo, Gabriel Kuchta)

Zanedbaný štvorpodlažný panelák vyčnieva medzi zrekonštruovanými obytnými domami neďaleko polikliniky v bratislavskej Karlovej Vsi. Okná majú pôvodné drevené rámy, ani fasáda neprešla obnovou.

Kedysi tu sídlilo riaditeľstvo štátneho podniku OTEX – obchod s odevmi, čo pripomína veľký nápis na budove. Dnes budova chátra, ale zamrežované okná na prízemí odrádzajú vlamačov a bezdomovcov, aby vošli dnu. Na oknách sú navyše zatiahnuté žalúzie, akoby niekto nechcel, aby bolo vidieť, čo sa deje vnútri.

Prečítajte si tiež: Prečo sa SME rozhodlo písať o budovách blízkych SIS Čítajte 

Panelák je jedna z najmenej sedemnástich nehnuteľností, ktoré podľa údajov z katastra patria štátu, ale spravuje ich päť tajomných štátnych rozpočtových organizácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemajú internetovú stránku, nevie sa, čo robia a kto ich riadi, neodpovedajú na žiadosti o informácie. Verejnosť nevidí do ich hospodárenia, nezverejňujú rozpočet, objednávky, faktúry a ani uzatvorené zmluvy, hoci to rozpočtovým organizáciám prikazuje zákon. Navyše sú podľa zákona financované zo štátneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Všetky vznikli v 90. rokoch. Sídlia na rovnakých adresách, no budovy nie sú nijako označené, že by tam mali sídliť štátne rozpočtové organizácie.

Iba voľne prístupné údaje

Denník SME zistil, že všetky tieto organizácie zrejme využíva Slovenská informačná služba (SIS), aby zakryla svoju utajenú prácu.

Na odhalenie vzťahu medzi SIS a najmenej piatimi rozpočtovými organizáciami stačili len údaje, ktoré sa voľne nachádzajú vo verejne dostupných archívoch a na internete najmenej štrnásť rokov.

Dajú sa identifikovať bez akýchkoľvek utajených údajov alebo informácií, ktoré by redakcii poskytol informátor z prostredia tajnej služby.

Ak takéto údaje dokáže získať novinár, bojím sa, čo dokáže profesionálna spravodajská operácia namierená proti SIS.

Martin Dubéci, analytik

Ktokoľvek tak môže zistiť, kde má tajná služba administratívne pracoviská, byty, sklady alebo satelitné komunikačné centrum.

„Schopnosť odhaliť objekty tajnej služby z otvorených zdrojov je vážnym varovaním, že stav a pracovná úroveň niektorých častí spravodajskej komunity je v zlom stave,“ konštatuje analytik Martin Dubéci, ktorý sa dlhodobo zaoberá fungovaním armády, polície a tajných služieb.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu