BRATISLAVA. Všetci by privítali, keby vznikol konflikt medzi prezidentom a predsedom vlády. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer).
„Ja ten konflikt nechcem. Tie otázky patria niekomu inému, nie mne,“ reagoval v sobotu na otázky, či dôvodom zrušenia bilaterálneho rokovania s čínskymi predstaviteľmi v lotyšskej Rige bolo nedávne stretnutie prezidenta Andreja Kisku s dalajlámom.
To Fico pred časom kritizoval práve s poukazom na možné zhoršenie slovensko-čínskych vzťahov.

Pozval čínskeho premiéra
Slovenský premiér sa v lotyšskej metropole zúčastnil piateho stretnutia predsedov vlád 16 krajín strednej a východnej Európy a Číny (SVE). Ešte predtým však úrad vlády informoval, že čínska strana zrušila pôvodne plánované bilaterálne stretnutie.
„Napriek tomu, že dnes bilaterálne stretnutie s Čínou nebolo, našli sme si k sebe cestu. Pozval som osobne čínskeho premiéra na návštevu Slovenska. Rovnako to naznačilo, že je tu problém, ktorý bol niečím spôsobený,“ konštatoval Fico s tým, že sa nechce s nikým hádať a želá si dobré vzťahy medzi ústavnými činiteľmi. Niektoré veci sa však podľa neho komentujú samé.
Spomenul, že v poslednom čase boli zrušené dve hospodárske misie, ktoré mali priniesť priame kontakty s významnými čínskymi podnikateľmi. Takisto podľa neho napríklad zamrzla spolupráca s významným čínskym fondom, s ktorého predstaviteľom sa pred časom osobne stretol. „Je to škoda, budeme musieť vynaložiť pomerne významné politické úsilie na to, aby sme vzťahy vrátili tam, kde boli. To bol hlavný dôvod, prečo som dnes prišiel do Rigy,“ vysvetlil Fico.
Najvyšší ústavní činitelia podľa neho musia spolupracovať v národnom záujme Slovenska.
Pripomenul obdobie sporov medzi nebohým bývalým prezidentom Michalom Kováčom a vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom. „Na čo to je dobré, kto to potrebuje? Do žiadneho konfliktu s prezidentom ma nikto nedotlačí. Ak bude treba, budem vecne pomenovávať nejaké rozhodnutia, ale nepôjdem do konfliktu,“ dodal premiér.

Pragmaticky, nie ideologicky
Na adresu Číny tiež povedal, že ju nemožno podceňovať. Je to jedna z najväčších ekonomík sveta, nastupujúca superveľmoc, a preto je potrebné rozvíjať vzájomné vzťahy.
„Čo je dôležité aj pre Slovensko, je to krajina, ktorá si pragmaticky presadzuje svoje národné záujmy, nie ideologicky. Veľmi racionálne ponúkajú každému regiónu sveta určité formy spolupráce, ktoré sú vzájomne výhodné,“ vyzdvihol význam takýchto stretnutí.
SVE16 a Čína
- základ spolupráce krajín strednej a východnej Európy s Čínou vytvorilo hospodárske fórum v roku 2011
- prvé stretnutie v tomto formáte sa uskutočnilo v apríli 2012 vo Varšave
- na stretnutiach s Čínou sa zúčastňujú: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko a Slovensko.
Do vzájomných vzťahov sa v poslednom období podľa Fica investovalo obrovské množstvo energie. Pripomenul, že táto krajina patrí medzi najväčších obchodných partnerov Slovenska a v minulom roku vzájomný obchod predstavoval viac ako šesť miliárd eur.
„Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme dnes dávali energiu do ďalších projektov, musíme naprávať škody, ktoré boli napáchané,“ konštatoval.
Šesť odporúčaní
Na stretnutí v Rige bolo podľa slovenského premiéra prijatých šesť odporúčaní, ktorými sa má v rokoch 2016 a 2017 riadiť spolupráca medzi. Prvou z nich je rozvíjanie vzájomných prepojení.
„Je tu obrovský záujem na ďalších infraštruktúrnych projektoch, ktoré zjednodušia prepojenie Číny so SVE. Možnosti sú rôznorodé, od budovanie železničných koridorov až po letecké spojenie,“ priblížil.
Druhou oblasťou je rozvoj finančnej spolupráce, Čína už dávnejšie ponúkla regiónu investičnú pomoc v sume desať miliárd dolárov.
„Narazilo to na problém štátnych záruk, znamenalo by to, že by nám táto pomoc negatívne ovplyvňovala deficit, dlh. Hľadajú sa teraz nové nástroje,“ avizoval Fico.
Ďalší z návrhov je posilnenie spolupráce v tzv. zelenej ekonomike, teda v oblasti poľnohospodárstva. Prioritnou oblasťou má byť tiež čo najväčšia výmena ľudí, či už cez turizmus, obchodnú a kultúrnu spoluprácu, či výmenu študentov.
Posledné dve oblasti možného rozvoja sú spolupráca v oblasti zdravia a regiónov.

Obed s dalajlámom
Vzťahy medzi Slovenskom a Čínou sa v poslednom období spomínali v súvislosti so stretnutím prezidenta Andreja Kisku s duchovným vodcom tibetských budhistov dalajlámom.
Prezident Kiska sa s dalajlámom stretol v októbri tohto roku. Neprijal ho však v Prezidentskom paláci, ale boli na spoločnom obede mimo paláca.
Kiska sa s dalajlámom už v minulosti stretol, teraz však po prvýkrát ako prezident. S najvyšším tibetským duchovným hovoril podľa vlastných slov o potrebe porozumenia medzi ľuďmi a o tom, že všetky náboženstvá sú si podobné, ak ich základom je láska, odpúšťanie a empatia.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so stretnutím uviedlo, že podnikne odvetné opatrenia. Prezident však neskôr argumentoval, že sa niekoľko dní pred návštevou dalajlámu na Slovensku stretol s čínskym veľvyslancom a vysvetlil mu výsostne osobné dôvody súkromného stretnutia formou obeda s duchovným.
Kiska veľvyslanca zároveň uistil, že Slovensko má záujem na pokračovaní dobrých vzťahov s Čínou a zdôraznil, že stretnutie nijakým spôsobom nespochybňuje jednoznačné stanovisko Slovenska k politike jednej Číny.
Ako povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, stretnutie Kisku s dalajlámom bude mať na vzájomné vzťahy Slovenska a Číny negatívny dopad.
Peking pokladá tibetského duchovného vodcu za separatistu, on ale opakovane vyhlasuje, že sa usiluje iba o väčšiu autonómiu pre Tibet v rámci Číny.