BRATISLAVA. V lesoch okolo Bratislavy sa nachádza rozsiahla sieť bunkrov a raketová základňa na Devínskej Kobyle. Nad dedinou Háj v Slovenskom Krase sa týči pätnásťmetrová socha anjela z polystyrénu, pamiatka po amerických filmároch. A málokto o tom vie.
Združenie Čierne Diery je jedným zo štyroch projektov súťaže Most 2016. Na SME.sk počas tohto týždňa predstavíme všetkých finalistov.
Ktorý projekt získa cenu Most 2016? Hlasujte do 27. novembra 2016 na mladez.sk.
Namiesto hradov priemyselné budovy
Skupina nadšencov zo združenia Čierne Diery sa snaží spopularizovať zvláštne a opustené miesta ukryté v rôznych obciach. Mladíci navštevujú, mapujú a ďalej propagujú zaujímavé miesta z celého Slovenska, najmä však staré priemyselné budovy. Tie sú podľa nich často nositeľom lokálnej identity.
„Za Rakúska-Uhorska sme boli významnou priemyselnou i baníckou krajinou, a to všetko upadá do zabudnutia. Máme históriu, ktorú nevieme ukázať nikomu,“ hovorí Martin Lipták.
Jadrom činnosti združenia Čierne diery je publikovanie článkov o vzácnych pamiatkach na ich stránke ciernediery.sk. Od marca 2015 stihli navštíviť stodvadsať lokalít a publikovali o nich osemdesiat správ.
Celá idea vznikla z nadšenia pre turistiku. „Už nás nebavilo chodiť na hrady, ktoré sme už všetci videli stokrát. Ak ste (takéto pamiatky) videli už počas detstva, nemáte kam ísť.“
Mnohé cesty k záchrane
Združenie sa snaží dať starým, rozpadávajúcim sa objektom nádej na záchranu i ďalšie využitie. Veľmi populárnymi sa stali grafiky s motívmi budov, ktoré vyrába tlačiareň Risomat. Čierne diery ich predávajú a získané financie ďalej investujú do projektov na ochranu architektonických pamiatok
V septembri boli uverejnené vo francúzskom dizajnérskom časopise Étapes, počas slovenského predsedníctva v Európskej únii ich dokonca vystavili v budove Rady EÚ v Bruseli.
Keď smaltovni v bratislavskej Petržalke hrozilo zbúranie, vytvorili spolu s Klubom ochrany technických pamiatok pohľadnice s jej motívom. Na Dobrom trhu na Panenskej ulici ich postupne vypísalo asi sto ľudí.
Adresované boli miestnym poslancom. „Nechceli sme byť útoční, písané boli skôr v priateľskom duchu. Máme pocit, že by to takto mohlo fungovať častejšie,“ zamýšľajú sa.
Hlasujte za Projekt roka
Neformálne združenie Čierne Diery je jedným zo štyroch finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po jedenásty raz. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.
Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Na SME.sk vám počas tohto týždňa predstavíme štyroch finalistov. Ktorý projekt získa cenu Most 2016? Hlasujte do 27. novembra 2016 na mladez.sk.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Odborná porota vyberie jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. Tento rok zasadne v zložení v zložení Lívia Gažová, Jakub Tomiš, Patrik Herman, Zuzana Števulová a Peter Lenčo. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte aj čitatelia.
Slávnostné jedenáste odovzdávanie cien Most sa uskutoční tridsiateho novembra v bratislavskom klube KC Dunaj. Viac na http://mladez.sk/most/.

Beata
Balogová
