BRATISLAVA. Návrh zmien kompetencií zdravotníckych asistentov je podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) "šitý horúcou ihlou" bez diskusie so zainteresovanými. Uviedol to pre agentúru SITA člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc.
Hovoria o záujimových skupinách
Spomínaná právna úprava je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. "V prvom rade musím konštatovať, že SK SaPA mrzí, že sa o obsahu vyhlášky dozvedela až z médií napriek tomu, že Ministerstvo zdravotníctva SR opakovane zdôrazňovalo, že s nami spolupracuje," konštatoval Laurinc.
Dodal tiež, že mu nie je známa požiadavka zvýšenia kompetencií zo strany samotných zdravotníckych asistentov a ich príslušnej komory (Slovenskej komory medicínsko - technických pracovníkov).
Predkladacia správa k návrhu vyhlášky rezortu zdravotníctva hovorí o potrebe aplikačnej praxe. "Naozaj v tejto úprave ide o uspokojovanie potrieb pacienta a kvalitu zdravotnej starostlivosti, alebo naopak určitých "záujmových" skupín?" pýta sa Laurinc.
Ak ministerstvo chce optimalizovať a precizovať kompetencie, je podľa neho otázne, prečo začína práve zdravotníckymi asistentmi.
Stanovenie kompetencií
Koncepčným riešením by malo byť podľa komory sestier stanovenie kompetencií všetkých zdravotníckych pracovníkov, alebo v úvode aspoň tých, ktorých pracovné činnosti na seba nadväzujú.
"Navrhovaná úprava kompetencií medzi zdravotníkmi spôsobí ešte väčší chaos, pretože sa môže stať, že základnú ošetrovateľskú starostlivosť o pacientov, ako podávanie stravy a tekutín, osobnú hygienickú starostlivosť, polohovanie pacientov ako prevencia vzniku preležanín, nebude mať kto robiť," vysvetlil Laurinc.
SK SaPA dlhodobo upozorňovala ministerstvo, že činnosti, ktoré sa dostali do návrhu vyhlášky, nezaťažujú sestry tak, ako činnosti súvisiace so základnou ošetrovateľskou starostlivosťou pre nedostatok "pomocného" personálu.
"Diskutabilné je aj vyjadrenie, či naozaj tento návrh nebude mať dosah na podnikateľské prostredie a sociálne vplyvy, vzhľadom na to, že nepredpokladám, že by zdravotnícki asistenti chceli vykonávať viac činnosti za rovnaký peniaz. Návrh nerieši degradáciu zdravotníckych asistentov na sanitárov v niektorých zdravotníckych zariadeniach, čo spôsobuje väčší problém v systéme ako samotné činnosti stanovené vyhláškou," uzavrel Laurinc.
Oproti platnej právnej úprave sa kompetencie zdravotníckeho asistenta doplnia o niektoré činnosti, ako napríklad sledovanie vyprázdňovania hrubého čreva a močového mechúra, odber spúta, odsávanie sekrétov z horných dýchacích ciest a podávanie stravy sondou.
"Podávať lieky intramuskulárne (medzisvalové podávanie séra - pozn. redakcie) a odoberať venóznu krv na vyšetrenie budú oprávnení zdravotnícki asistenti vykonávať len osobám od 15 rokov veku," píše sa v návrhu.
Zdravotnícki asistenti
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii pre agentúru SITA konštatovalo, že uspokojovanie biologických potrieb, ktoré je uvedené vo vyhláške, zahŕňa aj kŕmenie pacientov. Zároveň vykonávanie hygieny zahŕňa aj starostlivosť o ústnu dutinu. Uvedené činnosti budú teda v zmysle vyhlášky vykonávať zdravotnícki asistenti.
Ak zdravotnícky asistent, ktorý získal úplné stredné odborné vzdelanie na strednej zdravotníckej škole v študijnom odbore zdravotnícky asistent podľa predpisov platných do 31. augusta 2013, nemal v študijnom programe nácvik zdravotných výkonov, môže ich vykonávať len po preškolení.
To by mal zabezpečiť zamestnávateľ v spolupráci s príslušnou strednou zdravotníckou školou. Rozsah preškolenia stanovilo ministerstvo v trvaní najmenej 40 hodín primerane rozdelených na teoretickú časť a na praktickú časť. O preškolení zamestnávateľ vyhotoví záznam, ktorý zašle komore, v ktorej je zdravotnícky pracovník registrovaný.