BRATISLAVA. Zlé podmienky na prácu vyšetrovateľov kauzy Gorila, o ktorých hovorí ich odchádzajúci šéf Marek Gajdoš, vysvetľoval prezidentovi Andrejovi Kiskovi už aj policajný šéf Tibor Gašpar. Kiska ho pozval na návštevu len pár dní po tom, čo sa stretol s Gajdošom.
Kauzu Gorila Kiska označil za mokvajúcu ranu, ktorá znižuje dôveru ľudí v právny štát. "Namiesto toho, aby sa spravil odpočet, aby sa povedalo, čo vieme a čo nevieme, kto zlyhal, kto čo spravil dobre a čo nám zlyháva, tak namiesto toho nastali mediálne prestrelky a vzájomné obviňovania medzi ministrom vnútra, policajným prezidentm a vyšetrovateľom," vyhlásil Kiska po stretnutí, ktoré trvalo asi trištvrte hodiny.
“Problém treba pomenovať jasne, a to preto, lebo to, čo sa deje v Gorile, ale aj pri iných dlhoročných kauzách, závažne oslabuje dôveru ľudí v štát a vytvára priestor pre nárast nedôvery a extrémizmu.
„
Po piatich rokoch vyšetrovania kauzy sa podľa vlastných slov pýtal najmä na to, prečo v Gorile už nepadli obvinenia.
Aj keď sám povedal, že nechce robiť rozhodcu, kritizoval najmä to, že Gajdoš nemohol vystúpiť pred parlamentným výborom. Prísť mu zakázal minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. "Parlament by si mal vypočuť všetky zúčastnené strany," hovorí Kiska.
Gašpar odpovedal, že s odpočtom stavu vyšetrovania nemá problém a na jeho termíne sa chce dohodnúť aj s vyšetrovateľmi vrátane Gajdoša. Ten v polícii zostáva do konca roka.
"V komunikácii so šéfom tímu chcem, aby sám navrhol, kto ho nahradí vo vedení tímu, kto bude vyšetrovať jeho dve neuzavreté kauzy a akú má predstavu o odpočte v kauze, lebo v tom chcem nájsť súlad," hovorí Gašpar. Za to, že Gajdoša nepustili pred výbor, však nezodpovedá, povedal.
Gašpara by mohol zbaviť mlčanlivosti samotný Kaliňák. Jeho hovorca Ivan Netík však hovorí, že len kvôli vypočúvaniu pred poslancami to možné nie je. "Minister vnútra zbavuje mlčanlivosti policajta pre potreby trestného konania," povedal.
Dodal však, že Kaliňák aj s Gašparom už sami viackrát avizovali odpočet vyšetrovania Gorily.

Ľudia s vplyvom na výsledky
Gajdoš požiadal o odchod do civilu po sedemnástich rokoch v službe pre podmienky a prístup viacerých ľudí, ktorí mali "vplyv na jeho prácu a nepriamo aj na jej výsledky".
Spomenul napríklad svoju snahu vypočuť premiéra Roberta Fica zo Smeru, ktorý dodnes nepovedal, či navštevoval konšpiračný byt na Vazovovej ulici.
Pokus vypočuť premiéra však stroskotal na špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, ktorý výsluch naďalej odkladá.
Gašpar tvrdí, že o tom, či Fica treba vypočuť, alebo nie, veľa nevie. "To neviem posúdiť, ja nie som vyšetrovateľom tých prípadov."
Na Gajdošovu kritiku policajný prezident najskôr reagoval, že Gajdoš uteká pred výsledkom vlastného vyšetrovania, ktoré neprinieslo výsledky, no neskôr názor zmenil a vyhlásil, že výsledky boli dobré. Podal aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z marenia spravodlivosti.
V utorok však Gašpar povedal, že vyšetrovanie podľa neho aj tak nič nepotvrdí. "Podľa mňa nikto netlačil, takže som presvedčený, že vyšetrovanie potvrdí, že to nie je pravda," povedal.

V utajení
Stav vlečúceho sa vyšetrovania vysvetľovali Gašpar s Kaliňákom už aj poslancom branno-bezpečnostného výboru na neverejnom zasadaní. Opoziční poslanci však tvrdili, že sa nič konkrétne nedozvedeli.
Kaliňák odôvodňoval Gajdošovu neúčasť tým, že je viazaný mlčanlivosťou a aj tak by poslancom nemohol nič povedať. Ako jediný si právo informovať o kauze už pred časom vyhradil Kováčik.
Policajný prezident však k celkovému vyšetrovanie tvrdí, že záver kauzy je blízko. Minimálne veci, ktoré prešetroval Gajdoš, by podľa jeho slov mala polícia uzavrieť začiatkom budúceho roka.


Beata
Balogová
