BRATISLAVA. Slovensko podporuje ambície Bosny a Hercegoviny na integráciu do Európskej únie a NATO. Na stretnutí šéfov rezortov obrany krajín Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC) to v utorok v Sarajeve vyhlásil minister obrany Peter Gajdoš.
Zároveň pripomenul, že Slovensko sa od 1. januára budúceho roka zhostí úlohy kontaktného veľvyslanectva NATO v Sarajeve a bude cez aktivity verejnej diplomacie pomáhať Bosne a Hercegovine v procese jej integrácie do tohto spoločenstva.
Skúseností z reformy ozbrojených síl
Ozbrojené sily SR pôsobia už viac ako 12 rokov v operácii EUFOR ALTHEA a SR ju podľa Gajdoša dlhodobo vníma ako dôležitú súčasť medzinárodnej prítomnosti v Bosne a Hercegovine.
"Aktuálne do tejto operácie a Veliteľstva NATO v Sarajeve prispievame 41 príslušníkmi a môžem potvrdiť, že aj naďalej sme pripravení pokračovať a zachovať si úlohu vedúcej krajiny v Koordinačnom centre styčných a pozorovacích tímov," povedal Gajdoš.
Na stretnutí s ministerkou obrany Bosny a Hercegoviny Marinou Pendešovou tiež ponúkol podporu Ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny vo forme odovzdávania skúseností z reformy slovenských ozbrojených síl.
Podľa ministra môže ísť napríklad o obranné plánovanie a legislatívu, poznatky z pôsobenia v operáciách a mierových misiách, vojenského vzdelávania a výcviku či samotného prístupového procesu do NATO a EÚ a taktiež vojenského vzdelávania a výcviku.
Pripravené poskytnúť pomoc
Rokovanie CEDC v Sarajeve nadviazalo na stretnutie ministrov z pondelka, keď v Rakúsku podpísali Spoločnú deklaráciu Stredoeurópskej obrannej spolupráce, v ktorej sa zaviazali upevniť regionálnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti.
Spolu so zástupcami rezortov prizvaných krajín sa tiež venovali boju proti ilegálnej migrácii a stabilizačným aktivitám v regióne západného Balkánu.
Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že migračná kríza zďaleka nie je na konci. Slovensko je preto podľa neho pripravené poskytnúť najexponovanejším krajinám západného Balkánu pomoc dostupnými prostriedkami, ktoré budú zodpovedať aktuálnym potrebám.
Ako dodal, SR prispieva materiálnou aj finančnou pomocou a tiež poskytovaním policajných jednotiek pre ochranu vonkajších hraníc Maďarska, Slovinska, Srbska, Macedónska či Bulharska.
Členskými štátmi CEDC sú ČR, SR, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko a Slovinsko. Na rokovania v Sarajeve prizvali tiež zástupcov Poľska, Srbska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny a Macedónska.
Agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Daniela Capáková.