SME

Rezort školstva chce dostupné vysokoškolské vzdelávanie

Platy ústavných činiteľov, poslancov, členov vlády s výnimkou sudcov a prokurátorov ostanú zmrazené.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ministerstvo školstva sa v oblasti vysokých škôl do roku 2020 zameria na zabezpečenie dostupného a rôznorodého vysokoškolského vzdelávania. Prioritou bude tiež zlepšovanie kvality a relevantnosti vysokoškolského vzdelávania a vytváranie atraktívneho tvorivého prostredia.

Prostredníctvom podpory otvorenosti a transparentnosti vysokoškolského prostredia chce rezort navyše zvyšovať jeho efektívnosť a dôveryhodnosť. Vyplýva to z Dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2016 až 2020, ktorý v stredu schválila vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita ubytovania zaostáva

Ministerstvo poukazuje pri hodnotení dostupnosti vysokoškolského vzdelávania napríklad na to, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi zaostávajú. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú navyše celé náklady na ubytovanie.

Pri podpore rôznorodosti prostredia ministerstvo konštatuje, že z hľadiska napĺňania rôznych potrieb a očakávaní spoločnosti je dôležité, aby vysokoškolský systém ako celok vedel reflektovať rôzne potreby. Nie je tak napríklad nutné, aby všetky vysoké školy uskutočňovali doktorandské štúdium či boli aktívne v získavaní študentov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort sa v dokumente venuje aj kvalite vysokoškolského vzdelávania. Ministerstvo konštatuje, že súčasný systém akreditácie študijných programov prakticky nemonitoruje, či vysoké školy vo vzdelávaní využívajú optimálne vzdelávacie možnosti, ako inovujú vzdelávanie s ohľadom na potreby študentov a vzdelávacie výstupy, ktoré majú štúdiom získať.

Chcú sprístupňovať údaje

V rámci plánovaného zvyšovania efektívnosti a dôveryhodnosti vysokoškolského prostredia chce ministerstvo pokračovať v sprístupňovaní údajov o vysokom školstve v otvorenom formáte a na základe takto získaných a analyzovaných údajov pripravovať konkrétne politiky pre jednotlivé oblasti. Rezort chce tiež v spolupráci so širšou verejnosťou identifikovať neefektívne postupy a procesy, a následne presadzovať ich zjednodušenie alebo zánik, či už ide o duplicitné poskytovanie údajov, systém verejného obstarávania, pravidlá rozhodovania v akademickej oblasti či finančné riadenie verejnoprávnych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl vypracúva ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a každoročne ho aktualizuje. Cieľom podľa ministerstva nie je podrobne analyzovať súčasný stav. Informácie o súčasnom stave vysokého školstva sú podľa rezortu k dispozícií vo výročných správach o stave vysokého školstva či v Správe o stave školstva na Slovensku.

Bude mať nových členov

Akreditačná komisia bude mať nových členov. Vyplýva to z návrhu na vymenovanie členov Akreditačnej komisie, ktorý schválil kabinet na svojom rokovaní.

Koncom augusta členstvo zaniklo Gabriele Petrovej, Ladislavovi Čarnému, Marcele Gbúrovej, Robertovi Schronkovi, Júliusovi Horváthovi, Jozefovi Mihokovi a Mariánovi Šurábovi. Milan Pol sa vzdal členstva v komisii k 15. januáru a doteraz zaňho neexistovala náhrada.

SkryťVypnúť reklamu

Návrhy na kandidátov na uvoľnené miesta členov komisie mohli predkladať vysoké školy, orgány štátnej správy či Slovenská akadémia vied.

Medzi vybranými kandidátmi sú Gabriela Petrová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za pedagogické vedy, Ladislav Čarný z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave za oblasť umenie aj Marcela Gbúrová z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za oblasť spoločenské a behaviorálne vedy. Rovnako tak aj Jozef Mihok z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo za oblasť priemyselného inžinierstva.

Ďalej budú v Akreditačnej komisii Ivan Šimovček z Trnavskej univerzity v Trnave za oblasť právo a medzinárodné vzťahy, Richard Hindls z Vysokej školy ekonomickej v Prahe za oblasť ekonómia a manažment, Milan Cagala zo spoločnosti Tech-Holding s.r.o. za oblasť strojárstvo a Vladimír Nečas zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za oblasť elektrotechnika a elektroenergetika.

SkryťVypnúť reklamu

Akreditačná komisia je poradným orgánom vlády SR. Skladá sa z 21 členov, ktorých vymenúva a odvoláva vláda SR na návrh ministra školstva, vedy, výskumu a športu.

Komisia sleduje, posudzuje a nezávisle hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl a napomáha jej zvyšovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 73 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 287
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 955
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 353
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 182
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 137
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 199
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu