BRATISLAVA. Ministerstvo školstva sa v oblasti vysokých škôl do roku 2020 zameria na zabezpečenie dostupného a rôznorodého vysokoškolského vzdelávania. Prioritou bude tiež zlepšovanie kvality a relevantnosti vysokoškolského vzdelávania a vytváranie atraktívneho tvorivého prostredia.
Prostredníctvom podpory otvorenosti a transparentnosti vysokoškolského prostredia chce rezort navyše zvyšovať jeho efektívnosť a dôveryhodnosť. Vyplýva to z Dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2016 až 2020, ktorý v stredu schválila vláda.
Kvalita ubytovania zaostáva
Ministerstvo poukazuje pri hodnotení dostupnosti vysokoškolského vzdelávania napríklad na to, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi zaostávajú. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú navyše celé náklady na ubytovanie.
Pri podpore rôznorodosti prostredia ministerstvo konštatuje, že z hľadiska napĺňania rôznych potrieb a očakávaní spoločnosti je dôležité, aby vysokoškolský systém ako celok vedel reflektovať rôzne potreby. Nie je tak napríklad nutné, aby všetky vysoké školy uskutočňovali doktorandské štúdium či boli aktívne v získavaní študentov zo zahraničia.
Rezort sa v dokumente venuje aj kvalite vysokoškolského vzdelávania. Ministerstvo konštatuje, že súčasný systém akreditácie študijných programov prakticky nemonitoruje, či vysoké školy vo vzdelávaní využívajú optimálne vzdelávacie možnosti, ako inovujú vzdelávanie s ohľadom na potreby študentov a vzdelávacie výstupy, ktoré majú štúdiom získať.
Chcú sprístupňovať údaje
V rámci plánovaného zvyšovania efektívnosti a dôveryhodnosti vysokoškolského prostredia chce ministerstvo pokračovať v sprístupňovaní údajov o vysokom školstve v otvorenom formáte a na základe takto získaných a analyzovaných údajov pripravovať konkrétne politiky pre jednotlivé oblasti. Rezort chce tiež v spolupráci so širšou verejnosťou identifikovať neefektívne postupy a procesy, a následne presadzovať ich zjednodušenie alebo zánik, či už ide o duplicitné poskytovanie údajov, systém verejného obstarávania, pravidlá rozhodovania v akademickej oblasti či finančné riadenie verejnoprávnych inštitúcií.
Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl vypracúva ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a každoročne ho aktualizuje. Cieľom podľa ministerstva nie je podrobne analyzovať súčasný stav. Informácie o súčasnom stave vysokého školstva sú podľa rezortu k dispozícií vo výročných správach o stave vysokého školstva či v Správe o stave školstva na Slovensku.
Bude mať nových členov
Akreditačná komisia bude mať nových členov. Vyplýva to z návrhu na vymenovanie členov Akreditačnej komisie, ktorý schválil kabinet na svojom rokovaní.
Koncom augusta členstvo zaniklo Gabriele Petrovej, Ladislavovi Čarnému, Marcele Gbúrovej, Robertovi Schronkovi, Júliusovi Horváthovi, Jozefovi Mihokovi a Mariánovi Šurábovi. Milan Pol sa vzdal členstva v komisii k 15. januáru a doteraz zaňho neexistovala náhrada.
Návrhy na kandidátov na uvoľnené miesta členov komisie mohli predkladať vysoké školy, orgány štátnej správy či Slovenská akadémia vied.
Medzi vybranými kandidátmi sú Gabriela Petrová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za pedagogické vedy, Ladislav Čarný z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave za oblasť umenie aj Marcela Gbúrová z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za oblasť spoločenské a behaviorálne vedy. Rovnako tak aj Jozef Mihok z Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo za oblasť priemyselného inžinierstva.
Ďalej budú v Akreditačnej komisii Ivan Šimovček z Trnavskej univerzity v Trnave za oblasť právo a medzinárodné vzťahy, Richard Hindls z Vysokej školy ekonomickej v Prahe za oblasť ekonómia a manažment, Milan Cagala zo spoločnosti Tech-Holding s.r.o. za oblasť strojárstvo a Vladimír Nečas zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave za oblasť elektrotechnika a elektroenergetika.
Akreditačná komisia je poradným orgánom vlády SR. Skladá sa z 21 členov, ktorých vymenúva a odvoláva vláda SR na návrh ministra školstva, vedy, výskumu a športu.
Komisia sleduje, posudzuje a nezávisle hodnotí kvalitu vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl a napomáha jej zvyšovaniu.
Vláda ďalej rokovala o:
- Platy ústavných činiteľov, poslancov, členov vlády s výnimkou sudcov a prokurátorov majú ostať zmrazené aj na budúci rok. Kabinet schválil návrh premiéra Roberta Fica (Smer) novelizovať zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Ministri odobrili aj skrátené legislatívne konanie, parlament tak môže návrh schvaľovať na nadchádzajúcej schôdzi. "Za účelom postupného znižovania deficitu verejnej správy a dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu je potrebné aj v roku 2017 pokračovať v konsolidačných opatreniach, ktoré napomôžu k zabezpečeniu stanoveného cieľa," zdôvodnil v návrhu Fico. Očakáva, že zmrazenie platov usporí 3,5 milióna eur. "Pre mňa je to principiálna vec a chcem povedať, že my sme zaviedli zmrazovanie platov v roku 2008 a musíme tak urobiť aj v roku 2017," uviedol premiér minulý týždeň.