BRATISLAVA. Úspešne čelil sérii disciplinárnych návrhov, prežil podľa vlastných slov lampový atentát a teraz začína sudca Štefan Harabin písať pre konšpiračný časopis.
Bývalý šéf Najvyššieho súdu zaradí do svojej publikačnej činnosti aj články, v ktorých „v úplnej nahote odhalí, ako konkrétni ústavní činitelia bez akýchkoľvek zábran hrubo porušujú ústavu a zákony“.
Vybral si pre ne časopis Zem a vek, za ktorým stojí konšpirátor Tibor Eliot Rostas.
V článku Slovenské právne bezvedomie Harabin napísal o prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ale aj o premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru.
Kisku prirovnal k Adolfovi Hitlerovi, vyčíta mu drahú predvolebnú kampaň, ale aj vysoké úroky jeho niekdajších splátkových spoločností. „Kiska, bohužiaľ, zatiaľ vždy rozmýšľa iba v rovine úžerníckych úrokov a správa sa ako riaditeľ Guantánama,“ poukazuje Harabin.
Spomína aj prezidentovo stretnutie so šéfkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou, ktorú dlhodobo označuje za „juristútku“. Za výrok, že „je svojím spôsobom chudera a môže skončiť na psychiatrii“, čelil disciplinárnemu konaniu.
Premiérovi Ficovi Harabin vyčíta predvolebné informovanie o účtovníctve opozičného poslanca Igora Matoviča z OĽaNO.
„Ak sú pravdivé informácie, ktoré mu zrejme úmyselne podsúval pán Kaliňák, prečo sa už dávno pred ôsmimi rokmi nestali základom riadneho trestnoprávneho vyšetrovania a stíhania pána Matoviča?“ pýta sa.

Aj youtuber
Nejde o prvé vystúpenie Harabina v médiách, ktoré šíri rôzne konšpiračné teórie. Rozhovor dal aj tzv. slobodnému vysielaču a v máji vystúpil aj vo vysielaní krátko pôsobiacej IN TV.
V relácii Informačná vojna sa takisto zameral najmä na Kisku. Kládol si vtedy otázku, či je fašistom Marian Kotleba z ĽSNS, alebo Kiska, či bývalý minister Daniel Lipšic z Novy.
Harabin tiež dlhodobo spolupracuje s kontroverznými aktivistami Martinom Daňom či Rudolfom Vaskym, s ktorými nakrútil viaceré videá. Nakrúca ich aj sám a zverejňuje na stránke youtube.
Na text v konšpiračnom časopise pritom môže Harabin doplatiť aj disciplinárnym trestom. Sudcovia Najvyššieho súdu totiž musia o svojej publikačnej činnosti informovať vedenie súdu, inak sa dopúšťajú porušenia povinností sudcu či zásad sudcovskej etiky a pracovnej disciplíny.
O príspevku v Zem a veku pritom Švecová nevedela. "Zatiaľ nemáme vedomosť o údajne publikovanom texte vo vami spomínanom časopise," uviedol jej hovorca Boris Urbančík.
Harabinovo mediálne vystupovanie už označila za smutnú správu šéfka Súdnej rady Jana Bajánková. „Je poľutovaniahodné, ak sa sudca Najvyššieho súdu namiesto odbornej práce a riadnej publikačnej činnosti v relevantných odborných periodikách venuje prispievaniu do obdobných tlačovín,“ reagovala.
Priamej odpovedi na otázku, či aj podľa nej je takéto vystupovanie v súlade s etickým kódexom sudcov, sa vyhla.

Bez ochranky
Ďalšie odhalenia sľubuje Harabin aj u ďalších politikov. V spore je s viacerými.
Od vlani najmä s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom zo Smeru, pre rozdielne názory na policajnú inšpekciu, ktorú Harabin nazýva „súkromnou policajnou inšpekciou pod Kaliňákom“. Žiadal preto, aby sa osamostatnila, s čím Kaliňák nesúhlasil.
Naposledy sa nezhodli, keď sa počas prestávky disciplinárneho pojednávania s Harabinom uvoľnil sklenený kryt lampy nad miestom, kde predtým sudca sedel. Harabin to označil za pokus o atentát a očakával, že prokuratúra začne trestné stíhanie. Požiadal aj o ochranku pre seba aj pre rodinu.
„Jediné nebezpečenstvo, ktoré Štefanovi Harabinovi hrozí, je od neho samého. A pred Štefanom Harabinom ho žiadna ochranka neochráni,“ odkázal mu Kaliňák cez svoj tlačový odbor.


Beata
Balogová
