BRATISLAVA. Bývalého elitného policajta a príslušníka SIS Ľuboša Kosíka chytila polícia v Mali. K zadržaniu podľa informácií SME došlo včera.
Miestna polícia už je v kontakte so slovenskými orgánmi, ktoré budú riešiť jeho prevoz.
Interpol o zadržaní už informoval špecializovaný súd v Pezinku. Ten podľa hovorkyne Kataríny Kudjákovej pracuje na Kosíkovom vydaní zo západoafrickej krajiny na Slovensko. Odsedieť by si mal 14 rokov v najprísnejšom väzení.

Mali
- Mali alebo Malijská republika sa nachádza v západnej Afrike a je 23. najväčším štátom sveta. V hlavnom meste Bamako sa dá dohovoriť najmä francúzštinou alebou bambarčinou, čo sú dva úradné jazyky.
- Počet obyvateľov krajiny sa pohybuje na úrovni 13,5 milióna.
- Do krajiny, ktorá vznikla v roku 1960, potrebujú Slováci nielen platné doklady, ale aj víza. Konzulátu trvá ich vydanie štandardne dva týždne.
"Špecializovaný trestný súd bol požiadaný o zabezpečenie prekladu zatýkacieho rozkazu do francúzskeho jazyka. Po vyhotovení prekladu zašle súd uvedené materiály ministerstvu spravodlivosti, ktoré požiadame o vyžiadanie odsúdeného na výkon trestu odňatia slobody," povedala Kudjáková.
Zadržanie Kosíka v hlavnom meste Mali Bamako potvrdila už aj polícia.
"V súčasnosti prebieha intenzívna komunikácia medzi príslušnými justičnými orgánmi oboch krajín za účelom extradície osoby na územie Slovenska," povedal policajný hovorca
Martin Wäldl.
Kosík sa podľa výsledkov vyšetrovania podieľal na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska v roku 1995. Kauza nebola doriešená pre amnestie expremiéra Vladimíra Mečiara.
Súd napokon uznal Kosíka za vinného v úplne inej kauze zmenkového podvodu. V rámci nej mal spolupracovať so zločineckou skupinou sýkorovcov a falšovať zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur.
Sfalšovaním podpisov na troch zmenkách svojho bývalého obchodného partnera Ľubomíra Farenzenu sa podľa súdu dopustil troch trestných činov - falšovania cenných papierov, marenia spravodlivosti a krivého obvinenia.
Za tieto prehrešky mu hrozilo až 22-ročné väzenie, no vďaka bezúhonnému predošlému životu dostal napokon 14-ročný trest. Jeho súčasťou je aj pokuta stotisíc eur.
Okrem prípadu zmeniek a zavlečenia je Kosík zapletený aj do kauzy kšeftovania s dielami Andyho Warhola a ich falzifikátmi.

Pri vyhlásení rozsudku chýbal
Definitívny rozsudok v kauze zmeniek padol na Najvyššom súde koncom júna. Bývalý policajt sa vtedy z účasti na súde ospravedlnil a zastupoval ho len jeho advokát. V opačnom prípade by rovno zo súdu putoval za mreže.
Polícia napokon potvrdila, že pred nástupom do väzenia utiekol. Vydali na neho preto európsky zatykač.
Denník SME ho bol ešte pred vyhlásením pátrania hľadať v jeho luxusnej vile v Limbachu, no jeho príbuzní tvrdili, že o ňom nič nevedia. Rovnako reagoval aj advokát Martin Kanás, ktorý namiesto expolicajta už v tom čase komunikoval len s jeho manželkou a synom.
Na Slovensku nejde o prvý takýto prípad. Na konci minulého roka sa tak stalo v prípade horehronského podnikateľa Igora Šajgala súdeného v prípade popravy Jána Kubašiaka. Za lúpež a vydieranie rodiny Kubašiakovcov dostal osem rokov, no neprišiel už na čítane rozsudku. Neskôr polícia priznala, že ušiel.
V minulosti podobne utekal aj Karol Mello, ktorého neskôr vypátrali v Belize, či Viliam Mišenka, ktorý sa dostal do rúk polície vo Venezuele.
Archívne video
Najbrutálnejšia úloha
Trestu za únos prezidentovho syna sa Kosík vyhol v dôsledku amnestií, no jeho účasť na celom prípade bola zdokumentovaná pomerne podrobne.
Podľa obžaloby, ktorú vypracovala bratislavská prokuratúra, bola Kosíkova úloha ešte s ďalšími troma obžalovanými najbrutálnejšia. Spredu aj zozadu svojimi autami zablokovali cestu autu Michala Kováča mladšieho, vytiahli ho z neho a naložili do svojho vozidla.
"Nasadili mu na hlavu modré vrece a na ruky putá, zmocnili sa jeho osobného motorového vozidla. Potom, ako sa počas jazdy smerom na Vajnory pokúsil Michal Kováč vyskočiť z auta, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd a násilím ho prinútili vypiť z dvoch fliaš whisky, čím ho uviedli do stavu opitosti," uvádza obžaloba.

Beata
Balogová
