BRATISLAVA. Minister vnútra SR Robert Kaliňák predkladá vláde návrh na uzatvorenie Dohody medzi vládou Slovenska a vládou Bieloruska o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach. Podpísať by ju mal predseda vlády SR Robert Fico 18. novembra počas jeho návštevy v Bielorusku.
Poskytnutie financií
Cieľom dohody, ktorú iniciovalo ešte v roku 2013 Bielorusko, je stanoviť zásady vzájomnej spolupráce a dobrovoľného poskytovania humanitárnej pomoci v prípade núdze jednej z krajín. Vyplýva to zo sprievodnej dokumentácie rezortu vnútra k návrhu, ktorý je práve súčasťou medzirezortného pripomienkového konania.
Pomoc by si obe krajiny mali poskytnúť na základe písomnej žiadosti "najmä vyslaním záchranných jednotiek a/alebo špecialistov so zodpovedajúcou výbavou, poskytnutím predmetov pomoci alebo potrebných informácií" v prípade, že by na území Slovenska alebo Bieloruska nastala živelná pohroma, havária či katastrofa.
Dohoda upravuje aj otázky o prekračovaní štátnej hranice záchrannými jednotkami a špecialistami štátu poskytujúceho pomoc a o ich pobyte na území štátu žiadajúceho o pomoc.
Zahŕňa tiež podmienky pre dovoz, vývoz a prepravu výbavy a predmetov pomoci cez štátnu hranicu, použitie lietadiel, ako aj riadenie záchranných akcií, spôsob ukončenia pomoci, náhradu výdavkov a náhradu prípadnej škody.
V návrhu zmluvy sa napríklad uvádza, že dovoz zbraní a streliva na pomoc z jednej krajiny do druhej nie je dovolený. Povolený je dovoz priemyselných trhavín a iniciátorov. Spolupráca oboch krajín zahŕňa okrem pomoci pri mimoriadnych situáciách aj spoločné konferencie odborníkov, cvičenia a školenia a vzájomnú výmenu informácií.
Na výkon tejto dohody navrhuje ministerstvo vlastný rezort, rovnako ako bieloruská strana navrhuje svoje ministerstvo pre mimoriadne situácie. Určiť finančný podiel Slovenska na poskytovaní vzájomnej pomoci s Bieloruskom však možné nie je, každá vzniknutá situácia si vyžiada iné opatrenia, aj finančné, ktoré na základe tejto dohody Slovensko Bielorusku poskytne.
Dohody aj s inými krajinami
Na to, aby ministerstvo mohlo vyčísliť vplyv tejto dohody na rozpočet verejnej správy SR, "musí najprv vzniknúť mimoriadna udalosť na území Bieloruskej republiky a súčasne musí bieloruská zmluvná strana písomne požiadať slovenskú zmluvnú stranu o pomoc v súlade s touto dohodou," uvádza sa v správe ďalej.
"Predkladaný návrh dohody zodpovedá záujmom zahraničnej politiky Slovenskej republiky," píše sa v správe ministerstva.
Slovensko uzatvorilo podobné medzinárodné zmluvy v minulosti už aj s Českom, Poľskom, Ukrajinou, Srbskom, Ruskom, Maďarskom, Rakúskom, Slovinskom a Chorvátskom.