BRATISLAVA. Ľudia dokázali rýchlo zabudnúť na hrôzy vojny, nepoučili sa z nich. V opačnom prípade by ani naši vojaci nemuseli odchádzať od rodín, aby prispeli ku globálnej bezpečnosti.
Povedal to v piatok minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), ktorý sa na Vojenskom cintoríne v Kopčanoch v bratislavskej Petržalke zúčastnil na pietnom akte kladenia vencov na počesť vojakov padlých v prvej svetovej vojne.
Celý svet oslavuje Deň vojnových veteránov. Na Slovensku im vzdávajú úctu vo viacerých mestách. V niektorých krajinách je 11. november aj Dňom červených makov.
Tento kvet prijali vojnoví veteráni za symbol spomienky na vojnové hrôzy.
Spoločnosť dlhuje veteránom
“Mier si treba vážiť a strážiť, nie je to len fráza.
„
"Je desivé, koľko miesta má v našej spoločnosti zlo v podobe rasizmu, xenofóbie, terorizmu, prejavov fašizmu či extrémizmu. Ako keby tieto nenávistné zárodky čakali na našu ďalšiu ľudskú chybu s možnosťou sa opäť naplno prejaviť. Nedovoľme to," vyzval minister.
Súčasná spoločnosť je to podľa neho dlžná "všetkým staručkým veteránom". Treba vytvoriť silnú bariéru voči šíreniu zla, myslí si. "V opačnom prípade naši predkovia bojovali za mier zbytočne," zdôraznil.
"Som rád, že ľudia z mojej generácie už nemusia byť veteránmi veľkej vojny," povedal Anton Hrnko (SNS), predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Jeho starí rodičia boli veteránmi prvej svetovej vojny, otec a krstný otec zase veteránmi druhej svetovej vojny.
Úlohu politikov vidí v budovaní a udržiavaní mieru, len tak môže spoločnosť prosperovať. "Nemali by rozpútavať konflikty," podotkol.
Pochovali tam asi 331 vojakov
Martin Krno zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov s ním súhlasí.
"Mier si treba vážiť a strážiť, nie je to len fráza," uviedol.
“Je desivé, koľko miesta má v našej spoločnosti zlo v podobe rasizmu, xenofóbie, terorizmu, prejavov fašizmu či extrémizmu.
„
Jeho krehkosť prirovnal k lupienku červeného maku.
"Radšej nech ich na lúke zbierajú do vencov mladé dievčatá, ako keby ich mala zgniaviť vojenská čižma," dodal.
Na cintorín v piatok prišlo i viacero zástupcov občianskych združení, predstavitelia diplomatického zboru aj študenti. Je tu pochovaných asi 331 vojakov viacerých národností. Vznikol v roku 1916 ako doplnok lazaretu, v ktorom ležali väčšinou ťažko ranení vojaci rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní z bojujúcich strán.
Deň vojnových veteránov si svet pripomína v čase výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 v Compiégne vo Francúzsku.