BRATISLAVA. Pol roka sa darilo Ľubošovi Kosíkovi, známemu z kauzy zavlečenia Michala Kováča mladšieho, utekať pred väzením. Po vyhlásení medzinárodného pátrania ho napokon chytili vo štvrtok v africkom Mali.
Nie je však prvým Slovákom, ktorý sa niekoľko mesiacov vyhýbal spravodlivosti v zahraničí.
Ako sa darilo ďalším známym postavám?
Ivan Lexa
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby, ktorého obžaloba taktiež spája s únosom Michala Kováča mladšieho. S jeho otcom, prezidentom Michalom Kováčom, sa dostal do sporu už predtým, a to keď ho hlava štátu odmietla vymenovať za ministra privatizácie.

Prezident to odôvodnil slovami, že "Lexa nespĺňa predpoklady na vykonávanie tejto funkcie a nemá ani moju osobnú dôveru“.
Do funkcie šéfa SIS vymenoval Lexu expremiér Vladimír Mečiar. Po voľbách v roku 1998 bol však obvinený z viacerých trestných činov, pričom najjasnejším sporom mal byť práve únos prezidentovho syna.
Parlament Lexu zbavil imunity a súd ho vzal do väzby. Po krátkom čase ho však z nej pustili a v júli 1999 sa mu podarilo ujsť do zahraničia. Napokon ho o tri roky neskôr zatkli v Južnej Afrike.
V júli 2002 ho výrazne schudnutého aj previezli na Slovensko. Neskôr súdy vo všetkých kauzách Ivana Lexu oslobodili a v dvoch sa naňho vzťahovali Mečiarove amnestie. Výnimkou bola kauza Triptych, v ktorej bol uznaný za vinného a bol odsúdený na finančný trest pol milióna korún.
Karol Mello
Mello nie je nováčikom v útekoch. Polícii utekal celé roky a v roku 2010 sa ho podarilo chytiť v Poľsku. Vo väzení však nepobudol dlho. Pre chybu sudcu sa v máji 2011 dostal na slobodu. Ušiel do Karibiku. Je verejne známe, že dnes žije v Belize, kam ušiel aj so svojou manželkou, herečkou Zuzanou Marošovou a s dieťaťom. Marošová druhého syna porodila už v Karibiku.
Mello čelí na bratislavskom okresnom súde obžalobe z vraždy chlapca a konajú proti nemu ako proti ušlému. Obvinený je aj v prípade vraždy Jozefa Gudábu z marca 2003.
V marci 2012 Okresný súd Nitra vydal príkaz na zatknutie Mella. Dôvodom je obvinenie z vraždy Františka Marka. Podľa polície Mello s ďalším mužom v októbri 1996 v obci Nemečky v okrese Topoľčany vylákali z chatky Františka Marka, zastrelili ho a chatku podpálili.Trestné stíhanie je v súčasnosti prerušené.
O Mellovi v súčasnosti rozhodujú aj súdy v Poľsku.
Róbert Lališ

Na Lališa prezývaného Kýbel bolo vydaných spolu desať európskych zatýkacích rozkazov a na Slovensku sa spája s celým radom trestných činov.
Polícia mu pripisuje trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny či jedenásť vrážd.
Napríklad vraždu Eduarda Diniča z roku 1998 pri výbuchu na bratislavských Zlatých pieskoch, vraždu Róberta Diniča z roku 1999 v Bratislave-Karlovej Vsi či vraždu Romana Deáka, ktorého zastrelili v bratislavskej Dúbravke v roku 1999.
Lališa zadržali koncom októbra v Nemecku a na Slovensko ho doviezli dva dni pred Vianocami. Skrývať sa začal na prelome rokov 2011 a 2012.
Dnes už je odsúdený na doživotie, hoci zatiaľ nie právoplatne.

Viliam Mišenka
Polícia v Mišenkovom prípade oslavovala úspech vo februári 2013, keď ho vládny špeciál doviezol z Ríma. Len mesiac predtým sa do rúk polície dostal pri zadržaní vo Venezuele.

V tom čase ho hľadali za štyri vraždy a celkovo päť trestných činov. Zatykač bol naňho vydaný od apríla 2011. Istý čas sa vraj zdržiaval v zahraničí aj s Mellom.
Mišenku vlani odsúdil Okresný súd v Nitre na 11 rokov nepodmienečne, no odvolal sa. Krajský súd ho následne oslobodil.
V júni ho zasa Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici odsúdil na 25 rokov v prípade výbuchu v topoľčianskej firme Euromont z leta 2009. Priamo v súdnej sieni sa však Mišenka odvolal.
Tento týždeň o Mišenkovi rozhodoval Najvyšší súd, a to o dovolaní, ktoré podal exminister spravodlivosti Tomáš Borec na podnet generálnej prokuratúry v prípade vraždy Jozefa Gudábu. Dovolanie však zamietli.
Viaceré obvinenia voči Mišenkovi postupne rušili. Napríklad za vraždu synovca Jozefa z júla 2010 či za krádež peňazí z nitrianskej VÚB z januára 1996.
František Matík

Minulý rok sa podarilo po 13 rokoch zadržať aj Matíka, ktorého našli v Srbsku.
Najhľadanejší Slovák, šéf vytunelovanej nebankovky BMG Invest, stihol na úteku splodiť dve deti.
Na základe rozsudku potvrdeného Najvyšším súdom si má odsedieť 11,5 roka.


Beata
Balogová
