MODRA. Strana Sloboda a Solidarita v sobotu predstavila svoje priority na programovej konferencii v Modre. Konferenciu otvoril svojím prejavom predseda strany Richard Sulík.
Podľa neho je strana SaS, ktorá má 170 členov, politický subjekt schopný nielen prezentovať najlepší program, ale aj po najbližších voľbách prevziať zodpovednosť za chod krajiny, keďže hlavným cieľom strany je dostať sa do budúcej vlády.
"Dôrazne odmietame hranice na čísla. Je to silný zásah do demokratického zriadenia. Pre nás je dôležitejšia kvalita ako kvantita," povedal Sulík na margo úvah niektorých koaličných poslancov, aby politické strany mali určený minimálny počet členov.
Prečo tak skoro pred voľbami
Na otázku, prečo SaS organizuje programovú konferenciu tri roky pred parlamentnými voľbami, Sulík odvetil, že to vôbec nemusí byť tak dlhá doba. "Je dobré byť pripravený. Na našom programe pracujeme priebežne, spoločnosť sa vyvíja a snažíme sa náš program prispôsobiť," vysvetlil.
Podľa jeho slov je SaS stranou odborníkov a jej program je pravidelne vyhodnocovaný ako najlepší. Volebné úspechy v roku 2010 aj 2016 boli spôsobené tým, že sme ostali tomuto tvrdeniu verní. Snažili sme sa o dobrý program a vyplatilo sa. Budeme v tom pokračovať, je to naša DNA," uistil Sulík.
Apel na odborný tím
Začiatkom budúceho roka chce šéf liberálov predstaviť silný odborný tím pre zdravotníctvo a koncom roka 2017 aj komplexnú reformu zdravotníctva. "Je to oblasť, kde vážne treba riešiť veci," myslí si.
V súvislosti s počtom členov SaS uviedol, že číslo tento rok mierne rastie. "Ale nečakám, že budeme niekedy stranou s 5000 či 15.000 členmi. Máme prísne pravidlá na ich prijímanie a neplánujeme ich meniť. Nemáme však strop na prijímanie členov. Výhoda nízkeho počtu je, že každého člena poznám osobne a vieme si dovoliť takéto stretnutia, kde sú pozvaní samotní členovia," dodal.
Kritika od hostí
Na konferencii vystúpili viacerí členovia strany, aj pozvaní odborníci z praxe. Predstavitelia SaS si na konferencii vypočuli od svojich hostí aj kritické názory.
Napríklad novinár Štefan Hríb liberálom vytkol, že sú málo empatickí, málo štátnickí a málo tolerantní k iným názorom. "Tľapkať sa po pleciach môžme pri iných príležitostiach. Pri Štefanovi Hríbovi som vedel, že nám niečo také povie, ale o to ide. Chceme nájsť najlepšie riešenia, preto som rád za kritické slová," priznal Sulík.
Odmietol však tvrdenia, že poslanec Martin Poliačik, s ktorým majú diametrálne odlišné názory na prijímanie utečencov, bol odvolaním z postu tímlídra pre školstvo odstavený na druhú koľaj. "Snažím sa garantovať, aby Poliačik mohol v rámci SaS svoje názory zverejňovať. Došlo len k výmene tímlídra, tých meníme často, nie je to žiadna novina. Napríklad Peter Osuský už nebude tímlíder pre zdravotníctvo. Je to pomerne bežná vec. Ide o to zostaviť čím lepší a kvalitnejší tím," vysvetlil.
Sulík potvrdil, že v rámci SaS boli odjakživa rozdielne názory. "Je to dobré, majme ich. Tak je šanca, že nakoniec nájdeme ten najviac správny názor. Áno, v SaS sú rozdielne názory, je to dobré a ja to podporujem," podčiarkol.
Šéf SaS zopakoval, že už začiatkom roka predstaví tím na prípravu komplexnej reformy zdravotníctva. V prvej fáze ho povedie on a časom by sa mal vykryštalizovať vhodný líder. Reformu chce SaS uviesť do praxe, ak bude súčasťou budúcej vlády. Sulík zatiaľ menovať nechcel, ale avizoval, že do tímu osloví aj šéfa Health Policy Institute Tomáša Szalaya. Na otázku, prečo chce strana riešiť zdravotníctvo až teraz, odvetil, že až teraz na to dozrel čas.
Vízia 2024
Liberáli sa venovali aj ich spoločnej Vízii 2024, ktorú začiatkom novembra predstavili členovia na tlačovej besede. Strana SaS si stanovila vo svojej novej Vízii 2024 na základe súčasných celospoločenských trendov osem priorít.
Medzi nimi je výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia, boj s korupciou, zlepšenie školstva či reforma zdravotníctva. Ako zdôraznil Sulík, vízia predstavuje mantinely, v ktorých bude strana pokračovať.
Vízia 2024 je predstavením priorít, ktorým sa chce strana naplno venovať aj vtedy, ak v najbližších parlamentných voľbách dajú voliči podporu strane SaS.
Vízia 2024 je posolstvom pre občanov, aby mali predstavu, čo chce strana v najbližšom čase robiť, akým smerom sa bude uberať.
„Vychádzame z piatich súčasných trendov, čo je celospoločenský vývoj, ktorý politické strany nedokážu ovplyvniť, ale mali by sa prispôsobiť,“ vyjadril sa Sulík. Podľa neho sa v najbližších rokoch výrazne zmení demografia Slovenska, zvýši sa počet dôchodcov. Vnútorná aj vonkajšia bezpečnosť krajiny bude dôležitejšia ako ekonomika. Taktiež SaS očakáva zmeny v EÚ a extrémizmus bude naberať na sile. Aj fakt, že kríza eura bude pokračovať, je dôvodom, pre ktorý si SaS stanovila osem priorít, ktorými chce spomínané trendy zlepšiť.