SME

Bugár na sneme strany pochválil koalíciu

V Nových Zámkoch sa uskutočnil IX. snem strany Most-Híd.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas príhovoru počas IX. snemu strany.Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas príhovoru počas IX. snemu strany. (Zdroj: SITA)

NOVÉ ZÁMKY. Predseda Most-Híd Béla Bugár si nevie predstaviť byť predsedom strany, ktorá by presedlala na populistickú, búračskú a nenávistnú vlnu.

Ako povedal v hlavnom prejave na IX. sneme strany Most-Híd v Nových Zámkoch, radšej bude predsedom strany, ktorá korektnou kampaňou získa jednociferný výsledok vo voľbách a využije tento moment na to, aby sa radikáli nedostali k moci. Tento moment chce využiť tiež, aby život v tejto krajine – aj keď malými možnými krokmi – bol lepším.

Polovica v slovenčine

Bugár v prejave, ktorého polovicu predniesol v slovenčine a druhú v maďarčine, delegátom pripomenul, v akom ovzduší nepredstaviteľného tlaku a okamžitých útokov vznikla koaličná vláda, ktorá na svoj rozbeh nedostala ani minútu. Pripomenul, čo hovoril pred voľbami, že z kooperujúcich a programovo blízkych strán KDH, Sieť a Most-Híd môže vzniknúť alternatíva samovláde Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

„Hovorili sme o tom, že horšie ako samovláda Smeru, je vláda Smer a SNS. To, že naše volanie po kooperácii nepadlo na úrodnú pôdu, je nám to ľúto. Je nám ľúto, že nemohla vzniknúť pravicová vláda. A možno sa to počúva niektorým komentátorom zle, ale pravda je taká, že nakoniec nevznikla ani samovláda Smeru, ani vláda Smeru a SNS. Vznikla koalícia štyroch, neskoršie troch strán, ktorej sme súčasťou,“ zdôraznil s tým, že táto koalícia je nezvyčajná, ale nie je nemožná.

„Neurobili sme hrdelný zločin a neurobili sme žiaden podvod na voličoch – ako nám to niektorí pripisujú. Splnili sme svoju ambíciu byť vo vláde v rámci možností, ktoré nám dali volebné výsledky. A to je na tom to najpodstatnejšie: vlády primárne nezostavujú politici. Zostavujú sa na základe hlasovania občanov, až na základe výsledkov volieb. Táto koalícia nie je súťaž krásy a obľúbenosti, ale každý ju musí rešpektovať. Vzišla z demokratických volieb,“ vyhlásil

SkryťVypnúť reklamu

Bugár môže porovnávať

Bugár konštatoval, že často sa vtipkuje o jeho dlhom pôsobení v politike. „Na Slovensku politická skúsenosť nie je prednosťou. Aj počas kampane bola terčom útokov. Takáto skúsenosť má ale jednu obrovskú výhodu. Veľa si pamätáte. Môžete porovnávať. Viete o pádoch a vzostupoch vlád veľmi veľa,“ povedal s tým, že aj on má to šťastie, že môže porovnávať medzi niekoľkými vládnymi koalíciami.

„Naše priority nikdy doteraz neboli prijaté v takomto rozsahu ako teraz. Nech už je táto vládna koalícia akokoľvek nezvyčajná – pracuje efektívne, dohody sa prijímajú pomerne rýchlo a slovo sa drží. Ale to neznamená, že na všetko máme rovnaký názor,“ zdôraznil. V koalícii sa podľa neho uplatňuje princíp kompromisov a nebúcha sa ostentatívne dverami.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bugár napísal list. Vysvetľuje, prečo je vo vláde so Smerom a SNS Čítajte 

Chvála koalícii

Koalícia podľa Bugára začala pracovať neskutočným tempom. „Som rád, že jedným z najproduktívnejších členov vlády je naša podpredsedníčka – ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Presne v duchu nášho programu, presne v duchu toho, čo sme sľubovali občanom v kampani, predložila niekoľko zásadných zákonov v záujme fungovania právneho štátu a vymožiteľnosti práva,“ uviedol.

V rámci slovenského predsedníctva v EÚ dosiahol podľa Bugára ďalší minister Most-Híd, podpredseda strany, László Sólymos, najvýraznejšie výsledky na celoeurópskom aj celosvetovom poli. Aj Árpád Érsek, ktorý prebral najväčší a jeden z najťažších rezortov, robí podľa Bugára, čo môže pre to, aby z procesov na ministerstve urobili rýchle, transparentné a viditeľné kroky. Ďakujem všetkým trom a želám im, aby toto tempo a nasadenie im vydržali.

SkryťVypnúť reklamu

„ Absolútne najmladším naším nominantom v exekutíve je 30-ročný Ábel Ravasz, ktorého na poste splnomocnenca vlády pre rómske komunity tiež nečakalo vrelé privítanie. Za pol roka získal dôveru nielen samotných Rómov, ale aj odbornej verejnosti,“ konštatoval.

Radosť zo Siete

Do poslaneckého klubu Most-Híd nedávno vstúpilo päť poslancov NR SR, ktorí sa do parlamentu dostali cez stranu Sieť.

„My sme radi, že z dvoch slabších klubov v parlamente sa stal jeden veľký, výrazný a silnejší. Vítajte v našom klube. Verím, že nasledujúce dni a mesiace sa klub zocelí a budeme o ňom, o každom jeho členovi, počuť viac aj vo verejnom priestore,“ vyzval predseda strany, podľa ktorého prácu v exekutíve, parlamente a v strane treba urobiť kompaktným, synergickým celkom a musia ju začať viac predávať.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár sa v prejave vrátil aj k predvolebnej kampani. „Celá volebná kampaň bola postavená takpovediac na hlavu. Pravicové strany bojovali medzi sebou a postupne sa vytláčali z ringu. Ako viete – väčšina z nich aj zostala vytlačená. Niektoré sa vytlačili sami, niektoré za intenzívnej pomoci od svojich takpovediac prirodzených partnerov,“ uviedol. Podľa neho aj Most-Híd strana utrpel v kampani značné škody oproti prieskumom verejnej mienky.
Bugár verí, že Most-Híd má obrovskú šancu.

„Náš povolebný krok, našu účasť vo vláde, môžeme ustáť so cťou. A to za dvoch predpokladov: že budeme plniť náš program a budeme strážiť hodnoty, na ktorých nám záleží. Nemôžeme očakávať, že ideologicky tak rozdielna koalícia bude znamenať aj automatické rešpektovanie našich hodnotových postojov. O to viac ich musíme pomenovávať, strážiť ich a brániť ich,“ vyhlásil Bugár.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Neopľúvajte Maďarov ani Bugára! Čítajte 

Tri piliera Mosta-Híd

Zároveň pripomenul tri piliere strany: právny štát – rozvinuté regióny – ochrana menšín a občianskej spoločnosti. „Tu sme najsilnejší, tu máme našich predstaviteľov v exekutíve a tu očakávajú od nás výsledky naši voliči. Na týchto pozíciách budeme stáť ďalej,“ zdôraznil.

Preto sa rozhodli, že pri strane vzniknú tri politicko-odborné kabinety, ktoré okrem plnenia úloh z Programového vyhlásenia vlády majú za úlohu koordinovať, navrhovať a realizovať ďalšie ciele a úlohy v týchto troch oblastiach. Každý kabinet má svojho šéfa – koordinátora a ich členovia sú ďalší kolegovia z exekutívy, poslanci parlamentu a poradcovia a odborníci strany.

Prvému kabinetu šéfuje logicky Lucia Žitňanská. Druhý kabinet – pre rozvoj regiónov – vedie Sólymos a tretí – menšinovo občiansky kabinet Ábel Ravasz.

SkryťVypnúť reklamu

Štvrtým podpredsedom strany pre ekonomiku je Ivan Švejna.

Nový podpredseda

Práve menovaný Ábel Ravasz sa stal na sneme novým podpredsedom strany. Miesto podpredsedu sa uvoľnilo po parlamentných voľbách, keď poslanec Národnej rady SR Zsolt Simon odišiel zo strany pre nesúhlas s jej vstupom do vládnej koalície so stranou Smer-SD a SNS.

"Nebol to náhly výber. Podľa našich stanov ja mám právo predložiť návrh na kandidáta. Pre nás je dôležité, aby dostali šancu mladí ľudia, ktorí už niečo aj dokázali. Protikandidát nebol," skonštatoval predseda strany Béla Bugár.

Pripomienka novembra

Delegáti si na sneme pripomenuli aj 27. výročie 17. novembra 1989 a prihlásili sa k jeho odkazu. „November 1989 znamenal boj proti totalite, boj za demokraciu a občianske slobody, boj za ľudské práva, boj za práva menšín a prihlásenie sa k európskej identite. Pre Most-Híd je dôležité sa prihlásiť k hodnotám Novembra, zvlášť v kontexte súčasnej doby, keď na Slovensku, ale aj v všade v západnom svete narastá vlna extrémizmu a populizmu, ktoré vždy ohlasujú možný návrat totality,“ uvádza sa vo vyhlásení snemu k výročiu Nežnej revolúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Na sneme neboli pozvaní žiadni hostia. Zúčastnili sa ho však poslanci NR SR, ktorí vstúpili do poslaneckého klubu Most-Híd, ale nie sú členmi strany. Ide o poslancov, ktorí v lete opustili vládnu stranu Sieť na čele s Andrejom Hrnčiarom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 691
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 318
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 997
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 491
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu