BRATISLAVA. Útok na Slovákov v Etiópii nie je prvý prípad ohrozovania Slovákov v zahraničí. Vo väčšine prípadov vyviazli bez zranení.

Útok v Nice
Viacerí Slováci zažili aj teroristický útok 14. júla v Nice. Do davu ľudí, ktorí si prišli pozrieť ohňostroj, tam vrazil vodič nákladného auta a usmrtil tak najmenej 84 ľudí.
K útoku došlo na rušnej Promenade des Anglais, kde boli v tom čase tisíce ľudí, vrátane veľkého množstva turistov a miestnych obyvateľov. Pre 36 Slovákov a jednu občianku Českej republiky vtedy letel slovenský špeciál.

Prepad egyptského hotela
Traja neznámi ozbrojenci prepadli začiatkom roka 2016 v egyptskom letovisku Hurghada hotel, v ktorom sa hojne ubytovávajú zahraniční turisti.
Viacerých cudzincov pobodali a dorezali. V hoteli boli ubytovaní aj dvaja Slováci, nič sa im však nestalo.
Útok v Tunisku
Takmer 40 obetí si vyžiadal útok na jeden z turistických hotelov v Tunisku v júni minulého roka. Útočník oblečený ako turista vtedy zaútočil na dovolenkárov na pláži a pri bazéne z útočnej pušky, ktorú mal ukrytú v slnečníku.
Polícia zo zastrelila.
K zodpovednosti za útok v hoteli Imperial Marhaba sa prihlásili militanti Islamského štátu. Hoci sa Slováci v oblasti nachádzali, nič sa im nestalo.

Irán zatkol Slováka pre špionáž
Šesť mesiacov držal Irán v zajatí 26-ročného Dubničana Mateja Valucha. Ten sa v roku 2013 zaplietol do špionážnej aféry v krajine, na ktorú Západ pre jej podozrivý jadrový program uvalil tvrdé sankcie.
Doma na Slovensku povedal, že si našiel v Iráne dobrú prácu, prestal sa však ozývať rodine. Iránska tajná služba medzitým natočila dokument, v ktorom 26-ročný Slovák rozpráva ako pracoval pre CIA.
Za špionáž v tejto krajine hrozí až trest smrti.
Zatknutí paraglajdisti
Irán takisto v máji 2013 zatkol skupinu ôsmich Slovákov za to, že údajne nakrúcali v okolí vojenských a jadrových objektov, čo je zakázané.
Hoci ich podozrievali zo špionáže, neskôr ich prepustili.
Zajatie v Angole
Dňa 12. marca 1983 v meste Alto Catumbela uniesla skupina povstalcov z angolskej organizácie UNITA 66 Čechoslovákov.
Bolo medzi nimi dvadsaťosem expertov, ktorí pracovali na výstavbe tamojšej celulózky, lekárka, dve zdravotníčky, 14 manželiek odborníkov a 21 detí.

Beata
Balogová
