BRATISLAVA. Výsledok amerických volieb a zvolenie republikána Donalda Trumpa za budúceho prezidenta USA výrazne neovplyvní dianie v Európe.
V nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli europoslanec za SDKÚ-DS a exminister zahraničia Eduard Kukan, poslanec František Šebej (Most-Híd) a predseda SaS a europoslanec Richard Sulík.
Viac do obrany
Zhodli sa tiež, že Európska únia vrátane Slovenska budú musieť investovať viac do svojej obrany, keďže Trump sa bude viac sústreďovať na vnútornú než zahranično-bezpečnostnú politiku. Obavy podľa politikov spôsobuje Trumpov negatívny vzťah k NATO, kde USA zohrávajú hlavnú rolu.
Zvolenie Trumpa podľa Šebeja prináša veľa nepredvídateľných scenárov, no zatiaľ sa presne nevie, akým spôsobom zmení zahraničnú politiku USA. „Ekonomický izolacionalizmus USA by znamenal ekonomické škody," vyhlásil.
Šebej zdôraznil, že ako prezident si Trump nebude môcť dovoliť takú istú rétoriku ako v predvolebnej kampani. Predpokladá, že zahraničná politika USA bude pod vedením Trumpa zmierlivejšia, a to najmä voči Rusku, čo vyvoláva obavy, pričom spomenul, že Trump považuje anexiu ukrajinského Krymu Ruskom za legálnu. „Americký prezidentský systém už prežil všelijakých prezidentov a prežije aj tohto," dodal Šebej.
Sulíkovi je Trump bližší
Sulík je presvedčený, že ak Trump splní svoje predvolebné sľuby, bude to výrazná zmena k lepšiemu, či už v prípade postojov k imigrantom či k obchodnej dohode s EÚ CEPTA. „Nebude sa hrať na svetového policajta, preto mi je milší ako Clintonová," povedal.
Ľudia v USA aj v EÚ podľa Sulíka volia proti establishmentu, čoho dôkazom je napríklad brexit alebo zvolenie Trumpa. Líder SaS tiež konštatoval, že Sýria, odkiaľ prichádzajú státisíce utečencov, je najväčší zahraničnopolitický problém EÚ. V tejto súvislosti vyzdvihol dobrý vzťah Trumpa k Rusku a prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zdôraznil, že ak sa Rusko a USA dohodnú na skončení vojny v Sýrii, tak sa veľmi rýchlo skončí, čo je v záujme EÚ, ktorá sama nemá takéto páky.
Kukan konštatoval, že osem rokov vlády Baracka Obamu nepresvedčilo Američanov, takže víťazstvo Trumpa nie je prekvapením. Nový prezident má podľa neho síce impulzívnu povahu a bude ho ťažké kontrolovať a predvídať jeho kroky, bude však určite zodpovednejší ako v predvolebnom boji.
„Verím, že dramatická zmena to nebude," vyhlásil exminister. Príliš zmierlivý vzťah Trumpa k Rusku nemôže podľa Kukana "priniesť nič dobrého", obavy však zmierňuje postoj Republikánskej strany k Moskve, ktorý je oveľa tvrdší. Trumpova vláda tiež podľa neho prinesie odklon USA od Európy smerom na Áziu, čo však nie je nič nového, pričom tento proces sa začal už počas Obamovej administratívy. Kukan preto zdôraznil, že Európa sa musí viac podieľať na vlastnej bezpečnosti.
Na TA3 boli Viskupič, Klus a Paška
Trump bude musieť tancovať po hrane noža, ak nebude chcieť krajinu rozdeliť na dva nezmieriteľné tábory. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA).
"Je to neštandardný politik. Tým že do ľudí, ktorí chceli zmenu, vložil obrovskú nádej, čaká nás veľmi zaujímavé obdobie. Zo svojich predvolebných sľubov však ustupuje, Clintonovci sa majú stať súčasťou jeho širšieho tímu. A to sú veci, ktoré by v kampani nemohli odznieť. Teraz prichádza vytriezvenie," povedal Viskupič s tým, že samotné zvolenie Trumpa pre neho až tak veľkým prekvapením nebolo. "Zažívame dobu zlyhania elít spoločnosti. Vládne presvedčenie, že elity sa odtrhli od reality," povedal.
Jaroslav Paška (SNS) však volebný výsledok v USA považuje za prekvapenie, keďže prieskumy verejnej mienky hovorili o náskoku Hillary Clintonovej. "Zdá sa, že po voľbách už niektoré z Trumpovych vyjadrení z internetovej stránky zmizli, zrejme začína korigovať svoje postoje. Ale isté kruhy v USA, ako Hollywood či niektoré podnikateľské kruhy, mu nebudú pomáhať v tom, aby naplnil svoj program a Trump bude pod tvrdou paľbou a kritikou. Nepodarí sa mu byť prezidentom všetkých občanov, opozícia je veľmi vyhranená. Jeho pokus o zmier je pekné gesto, ale zrejme nenájde odozvu na druhej strane," myslí si Paška.
Väčšina volila za Clintonovú
Martin Klus (SaS) upozornil, že väčšina americkej spoločnosti si vo voľbách vybrala Clintonovú, ktorá dostala viac hlasov, ale kvôli tamojšiemu volebnému systému pôjde do Bieleho domu Trump. "Ten už po prvom stretnutí s úradujúcim prezidentom Barackom Obamom prehodnotil svoj vzťah k zdravotníctvu a očakávam, že podobných ústupkov bude čoraz viac. Mnoho zo sľubov Trumpa sa nedá naplniť a ak by sa o to pokúsil, mohol by vystrašiť aj svojich voličov," povedal Klus s dôvetkom, že z Trumpa sa stane štandardný politik, pričom veľa ľudí sa bude cítiť oklamaných a budú hľadať ešte radikálnejšieho kandidáta.
Podľa Martina Fedora (Most-Híd) najdôležitejšie nebolo ani to, kto voľby v USA vyhral, ale spôsob, akým to dosiahol. "Práve ten ma najviac vyrušuje, až desí. Došlo k zlyhaniam na viacerých úrovniach. Občan je zavalený informáciami, ktoré sa na neho sypú a nemá možnosť sprehľadniť si, ktoré sú pravdivé a ktoré nie," podotkol.
Aj Fedor vníma rozdelenie spoločnosti po amerických voľbách ako veľmi silné. "Kľúčové slovo je nepredvídateľnosť. Nikto nevie povedať, aké typy rozhodnutí začne Trumpova administratíva robiť," konštatoval. Fedor sa domnieva, že politici sa začali prispôsobovať najnižším ľudským pudom, o ktorých sa dozvedajú zo sociálnych sietí a potom neriešia skutočné problémy. "Politici sa začali až príliš prispôsobovať tomu, čo vidia na sociálnych sieťach," dodal.