BRATISLAVA. Nevyriešené vlastnícke vzťahy k pozemkom pod rómskymi osadami spôsobujú zlé vzťahy medzi majoritným obyvateľstvom a Rómami. Sú jedným zo zdrojov protirómskych nálad.
Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity chce preto národným projektom Podpora vysporiadania pozemkov urovnať spory medzi majoritným a minoritným obyvateľstvom.
Úrad už pripravuje žiadosť o nenávratný finančný príspevok na projekt, informoval David Púchovský z Ministerstva vnútra SR.
Výzvou odštartujú jednania
Ide o vysporiadanie pozemkov v 150 vybraných obciach, v ktorých na základe indexu podrozvinutosti žijú rómske komunity s najhoršou životnou úrovňou. Podľa indexu patria medzi najviac podrozvinuté obce Širkovce, Chmeľov, Divín, Malá Domaša, Lenartov a Klenovec.
„Na jednej strane vlastníci pozemkov, na ktorých sa nachádzajú rómske osídlenia, nemôžu svoj majetok reálne využívať. Na druhej strane bez usporiadania právneho vzťahu k pozemkom nie je možné legalizovať obydlie, ktoré sa na takýchto pozemkoch nachádza,“ uviedol Púchovský.

To už roky vytvára medzi obyvateľmi napätie. Národný projekt Podpora vysporiadania pozemkov podľa úradu má ambíciu okrem vyriešenia problémov s pozemkami prispieť aj k rozvoju medziľudských vzťahov v lokalitách.
Legalizácia najstarších osád
Hlavným cieľom projektu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje pre prioritnú Os 5, ktorá sa zameriava na integráciu marginalizovaných rómskych komunít, je poskytnúť obciam podporu a pomoc pri riešení právnych vzťahov k pozemkom tak, aby celý proces úspešne zvládli.
„Po úspešnom vysporiadaní pozemkov prostredníctvom národného projektu sa obci vytvoria nové možnosti, ako ďalej s obydliami na takýchto pozemkoch pracovať,“ uviedol Púchovský.
V rámci Operačného programu Ľudské zdroje pre prioritnú Os 6, ktorá sa zaoberá technickou vybavenosťou obcí s marginalizovaným rómskym obyvateľstvom, je podmienkou pre tento projekt získať pre komunity právny vzťah k dotknutým pozemkom. Jednou z možností je postaviť na nich komunitné centrá pre rómske obyvateľstvo.
Zámer projektu Podpora vysporiadania pozemkov schválila na svojom piatom zasadnutí v piatok 4. novembra Komisia pri Monitorovacom výbore pre Operačný program Ľudské zdroje pre prioritné Osi 5 a 6.
Projekt je súčasťou Take away balíka národných projektov zameraných na podporu terénnej sociálnej práce, budovanie komunitných centier, školenie a zabezpečenie asistentov pre učiteľov či zdravotných asistentov.
Na operačný program Ľudské zdroje, ktorý schválila aj Európska komisia, vyčlenili z Európskych investičných a štrukturálnych fondov 330 miliónov eur na programové obdobie 2014 - 2020. Sprostredkovateľským orgánom pre operačný program je rezort vnútra.
