BRATISLAVA. Ani nie rok po parlamentných voľbách rozbiehajú strany nové bilbordové kampane. V novembri spustil vládny Smer kampaň s heslom držíme slovo a v decembri sa pridá aj najsilnejšia opozičná strana SaS.
Na plagátoch bude SaS propagovať odvodový bonus, ktorý je súčasťou jej nového programu s víziou do roku 2024.
"Menšie podporné kampane plánujeme robiť pravidelne, nie je to reakcia na Smer. Chceme ľuďom ukázať, že sme strana, ktorá prináša riešenia, a nie len kritizuje kauzy," hovorí podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Kampaňami chcú podľa neho udržať aj presvedčiť voličov, že sú schopní vládnuť aj v prípade predčasných volieb.
Preferencie strán:
- Smer: 26,9
- SNS: 12,8
- SaS: 12,1
- ĽSNS: 8,4
- OĽaNO-Nova: 8
- Sme rodina: 7,5
- Most-Híd: 6,7
- KDH: 6,3
Zdroj: agentúra Focus, údaje sú v percentách
Na víkendovej programovej konferencii líder strany Richard Sulík povedal, že sú pripravení prevziať zodpovednosť za chod krajiny.
O turbulentnej jari 2017 hovorili poslanci z SaS už v máji. Odvolávali sa na kuloárne informácie, že premiér Robert Fico sa vzdá svojho kresla.
Úrad vlády vtedy odpovedal, že sa nebude zaoberať Sulíkovými snami a výmyslami.
Čas na personálne zmeny
Opozícia od volieb zvoláva tlačové besedy, kde komentuje kroky vlády, no jej vlastný program zostával doteraz v úzadí.
„Môže sa zdať, že nás menej počuť, ale priestor v opozícii využívame aj na určitú konsolidáciu, meníme a dopĺňame okresných a regionálnych predsedov,“ hovorí Galko.
Po výmene Martina Poliačika, ktorý zodpovedal za oblasť školstva, sa v SaS zmenia aj ďalší dvaja tímlídri. Poslanec Peter Osuský už nechce viesť oblasť zdravotníctva, odísť má aj tímlíder pre pôdohospodárstvo Ján Faltys.
Popri ekonomike dostane v novom programe SaS výrazný priestor aj bezpečnosť. Pred marcovými voľbami z nej Smer urobil hlavnú tému kampane. Údajnú hrozbu teroristických útokov spájal s utečeneckou krízou.
„Dopyt po bezpečnosti bude väčší ako ekonomický. Súvisí to s teroristickým hrozbami v Európskej únii, migračnou krízou, so vzťahom USA k NATO,“ hovorí Galko. Na nových bilbordoch SaS sa však téma bezpečnosti neobjaví.
Prezident Andrej Kiska povedal, že spájať utečeneckú krízu s teroristickými útokmi, tak ako to robia niektorí politici, prispieva k šíreniu atmosféry strachu.

OĽaNO pre rodinu
O konzervatívneho voliča chce popri KDH Alojza Hlinu a novej strane Toska trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka zabojovať novým programom aj OĽaNO.
V hnutí, ktorého dlhoročnou agendou je poukazovať na korupciu, pripravuje skupina poslancov tézy o rodinnej politike.
Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka hovorí, že už vytvorili pracovnú skupinu. „Ja sa v nej venujem demografii, nízkej pôrodnosti a starnutiu obyvateľstva,“ vymenúva.
Rodinnú politiku malo OĽaNO aj vo volebnom programe, no obmedzilo sa v ňom na stručné tézy. „Vyzerá to síce tak, ako keby sme len reagovali a kritizovali, ale pracujeme aj odborne,“ hovorí Vašečka.
SaS a OĽaNO vytvorili krátko po voľbách opozičnú radu, vynechali z nej ďalšie opozičné hnutie Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára. Poslanec Gábor Grendel z klubu OĽaNO-Nova povedal, že obe strany to berú aj ako základ spolupráce do župných volieb, kde s Kollárom nebudú zajedno.
Kollár potvrdil, že zvažuje kandidatúru na bratislavského župana. Opozičná rada postaví v Bratislavskom kraji vlastného kandidáta Juraja Drobu z SaS.


Beata
Balogová
