SME

Za všetkým hľadaj ženu. Čo spôsobili v trójskej vojne

Pohľad antickej mytológie je niekedy jediným historickým prameňom, ktorý máme.

Ilistračné foto. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z najstaršieho obdobia gréckych dejín máme málo historicky doložených písomných prameňov. Keď sa neskorší grécki historiografi (Herodotos, Thukydides...) pokúšali zrekonštruovať tieto dejiny, mohli sa opierať len o mytológiu.

Najstaršie grécke mýty boli príbehmi zakladania miest, vojenských konfliktov a hrdinských činov smrteľníkov, ktorých ovplyvňovali a ich osudy riadili bohovia.

Gréci klasického obdobia nepochybovali o pravdivosti mýtov, pre nich to boli udalosti zo života ľudí heroickej doby. S rozvojom gréckych mestských štátov filozofia postupne začala vytláčať mytológiu z každodenného života na javiská divadiel a po Homérovi a Hesiodovi sa ňou zaoberali slávni grécki dramatici Aischylos, Sofokles, Euripides a ďalší. Autori už nevenovali takú pozornosť zobrazeniu vojenských konfliktov, viac sa zamerali na osudy a charaktery ľudí, ich zmýšľanie, psychiku a motívy konania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najznámejším motívom gréckej mytológie je trójska vojna. Táto téma bola v antike veľmi obľúbená a takmer každý autor napísal dielo, v ktorom o nej bola aspoň zmienka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niektoré, ako napríklad Homérove Ílias (Iliada) a Odysea, dodnes tvoria základné kamene európskej literatúry. Iné patria k menej známym a niektoré sa dodnes nezachovali a ich obsah vieme poskladať len z fragmentov iných diel, ktoré tieto pôvodiny spomínajú.

Homérova Iliada je vojenský epos. Rozpráva o bojoch ľudí aj bohov, o porážkach a víťazstvách, o sláve a utrpení bojovníkov. Napriek tomu, že väčšina scén v Iliade opisuje krvavé boje alebo ich prípravu, Homér predsa len necháva nahliadnuť čitateľa aj na utrpenie žien, ktoré čakali a dúfali v návrat svojich manželov alebo milých.

Krásna Helena

Helena – „žena, pre ktorú vyplávalo tisíc lodí“, ako o nej metaforicky hovorí Homér, patrí k najvýznamnejším postavám gréckej mytológie a v povedomí ľudí žije dodnes. Túto krásnu ženu poznáme najmä z Iliady, hoci práve o pôvodkyni trójskej vojny v nej veľa zmienok nie je.

Pre lepšie spoznanie Heleny a jej života sa treba začítať do iných mýtov a objasniť si jej pôvod. O narodení Heleny hovoria dve verzie legiend, ale obe sa zhodujú v tom, že Helena bola dcéra vládcu bohov Dia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa prvej verzie sa Helena narodila Lede, manželke kráľa Sparty Tyndarela, do ktorej sa pre jej krásu zahľadel Zeus a v podobe labute ju zviedol. Z tohto spojenia sa jej narodila dcéra, ktorú vychovávala spolu s manželom.

Známa je aj báj, podľa ktorej Heleninou matkou bola bohyňa Nemesis. Tá sa v snahe utiecť pred Diovými zvodcovskými pokusmi premenila na hus, ale Zeus ju v podobe labute predsa len dostihol. Nemesis potom zniesla vajce, ktoré našiel pastier a daroval ho Lede. Z tohto vajca prišla na svet Helena. Časom sa obe verzie skĺbili – Helena, dcéra Dia, sa narodila z vajca, ktoré zniesla Leda.

Helena už od detstva bola pre svoju krásu a pôvod zdrojom problémov. Ešte ani nevyrástla z detských šiat a už ju uniesol Théseus, ktorý sa chcel oženiť jedine s Diovou dcérou. K svadbe ale nedošlo, lebo Helenu zachránili a priviedli naspäť do Sparty jej bratia Kastor a Polydeukes.

Heleniným návratom domov sa ale problémy neskončili. Keď dosiahla patričný vek k vydaju, čo bolo okolo 15 rokov, do Sparty sa zišli nápadníci z celého blízkeho aj ďalekého okolia. Po krásnej Helene túžili všetci králi a kráľovskí synovia, až situácia na pytačkách v Sparte dospela na pokraj vojny.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4RKS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu