HERĽANY. Od jesene minulého roka realizuje regionálne Združenie pre lepší život v Rankovciach projekt Buduj svoju budúcnosť. Dvadsať mladých ľudí z Keceroviec, Rankoviec, Vtáčkoviec a Rožňavy v ňom rozvíja svoje podnikateľské zručnosti.
"Začali sme mäkkými zručnosťami, ako sú komunikácia, tímová práca, kreativita. To sme potom prepájali na reálne veci, ktorým sa venujú študenti obchodných akadémií, alebo aj biznismeni," vysvetlil počas prezentácie projektu 14. novembra v Herľanoch tréner Slavomír Gál.
Výroba brikiet

Téme sociálneho podnikania sa Združenie pre lepší život venuje od roku 2014.

V Kecerovciach realizuje projekt ECOstorey, ktorý zahŕňa výrobu brikiet z odpadových materiálov, stavbu vykurovacích telies či zriadenie komunitnej bylinkovej záhrady.

Rómska ihla
V spolupráci s elokovaným pracoviskom košickej Strednej odbornej školy technickej prevádzkuje združenie skúšobnú zákazkovú krajčírsku dielňu Romani Suv - Rómska ihla. Dielňa vytvára reálne profesionálne prostredie.

"Už sme vo fáze, keď vieme, že to má budúcnosť a vieme s tým pracovať. Ostáva perspektíva, čo s tým ďalej - či dať projektu nejakú právnu formu, napríklad v podobe obecnej firmy," uviedla koordinátorka projektu Katarína Šiňanská.

Základy pre živnosť
K účastníčkam projektu Buduj svoju budúcnosť patrí Romana Balogová z Vtáčkoviec, absolventka strednej odbornej školy s odborom kaderníčka. Jej snom je zriadiť si v budúcnosti vlastný dom krásy, ktorý by ženám poskytoval nielen kadernícke služby, ale kompletnú starostlivosť vrátane vizáže či úpravy nechtov.
“Keď po tomto projekte začnem podnikať, budem vedieť, čo by som mala a čo nemala.
„
Stredná odborná škola technická na Kukučínovej ulici v Košiciach má celkovo desať elokovaných pracovísk v obciach košického regiónu. Poskytujú nižšie odborné vzdelanie prevažne rómskej mládeži.
Podľa riaditeľa školy Jána Pitucha však vzdelanie nestačí a štát by mal takýmto absolventom pomôcť posunúť sa do pracovného prostredia a finančne podporiť vznik podobných podnikov.
