BRATISLAVA. Po mesiacoch úteku exsiskára Ľuboša Kosíka môžu nasledovať ďalšie mesiace vyjednávania jeho vydania z Mali. Slovensko totiž s africkou krajinou nemá podpísanú žiadnu dohodu o vydávaní osôb. Pokúsi sa preto uplatniť princíp reciprocity, teda vzájomnosti.

„V súčasnosti sa pracuje na vydaní tejto osoby s políciou v Mali. Informovať o termínoch je zatiaľ predčasné,“ povedal policajný hovorca Martin Wäldl.
Kosíka čaká po návrate domov 14-ročný trest, ktorý mu v júni definitívne vymeral Najvyšší súd za falšovanie zmeniek. Bývalý elitný policajt a príslušník SIS sa v deväťdesiatych rokoch podieľal aj na únose Michala Kováča mladšieho, no keďže platia amnestie Vladimíra Mečiara trestu za tento skutok sa nedočkal.
Keď ho súd v júni odsúdil za zmenky, pred nástupom do väzenia ušiel a polícia ho napokon našla v Mali až minulý týždeň.
O tom, prečo si mohol vybrať práve západoafrickú krajinu, hovorí pre SME ĽUBOŠ FELLNER z cestovnej kancelárie Bubo.

Ako si vysvetľujete, že medzinárodne hľadaný zločinec, akým je Ľuboš Kosík, si vybral ako krajinu na útek Mali?
„Ťažko. Určite mu netreba závidieť, pretože Mali nie je Belize. Sú tam náročné podmienky a život. Mňa ako cestovateľa táto krajina baví, no na život je to možno ako druhé väzenie. Nie je tam úžasné jedlo či káva, nedá sa tam potápať... Z dlhodobého hľadiska tam ani niet čo robiť.“
Ako si Mali vôbec predstavovať? Ako pomerne vyspelú africkú krajinu alebo ako zaostalú krajinu s primitívnymi chatrčami a ťažkými životnými podmienkami?
“Úradníkovi dáte päť eur a viac ho nič nezaujíma. Niečo si maximálne zapíše do zošita a to je všetko.
„
„Sú tam naozaj chatrče a horšie veci. Ako väčšina ľudí asi aj očakáva, je to krajina tretieho sveta. Môžu vám tam ukázať tú jedinú veľkú budovu, čo majú - budovu národnej banky v Bamaku, ale to je asi všetko. Žije tu veľké množstvo kmeňov, ľudia pestujú sorghum (cirok, pozn. red.), každý má svoje políčko.
Mali je však každopádne krásna krajina. Nie je nudná, pretože sú aj také, povedzme, ako Pobrežie Slonoviny. V súčasnosti chcú turisti vidieť najmä Tádž Mahál či Machu Picchu alebo Angkor Wat, Kedysi to bolo Timbuktu (mesto v Mali, pozn. red.). V Guinejskom zálive boli kedysi obchodníci a keď bolo niečo drahé, tak povedali, že to bolo z Timbuktu. Viedla doňho cesta z Maroka, ktorej sa dodnes hovorí 21 dní ťavou.“
Kosíka našli v hlavnom meste Bamako. Líši sa toto mesto od zvyšku krajiny?