BRATISLAVA. Štát preberie zodpovednosť za šesť lokalít, ktoré sú ekologickou záťažou. Vláda dnes rozhodla o tom, že zodpovednými za ich likvidáciu sa stanú ministerstvo životného prostredia a ministerstvo obrany. Určenie príslušného ministerstva je potrebné pre čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov.
V prípade týchto lokalít okresné úrady v sídle kraja zastavili konanie o určení povinnej osoby v zmysle zákona o environmentálnych záťažiach, vysvetlila hovorkyňa envirorezortu Petra Stano Maťašovská. "Pôvodca zanikol a nebolo možné určiť povinnú osobu," ozrejmila.
Zodpovednosť za viacero skládok
Vinníka sa nepodarilo zistiť v prípade bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) deklaroval, že riešenie problému, pre ktorý protestovali nespokojní obyvatelia mestskej časti, je jeho prioritou. Ministerstvo už vypracovalo projekt sanácie, Sólymos odhadol, že by si mohla vyžiadať 20 až 25 miliónov eur.
Envirorezort preberie zodpovednosť aj za skládku priemyselných odpadov Ružinov - Čierny les, skládku galvanických kalov Myjava - Holičov vrch a skládku v Komárne - Harčáš. Ministerstvo obrany sa stane zodpovedným za odstránenie environmentálnej záťaže v Kasárňach SNP v Martine a v leteckých kasárňach v Sliači.
"Výber bol uskutočnený tak, že v týchto prípadoch okresné úrady, odbory životného prostredia neurčili povinné osoby, v konaní dospeli k záveru, že nevedia určiť pôvodcu skládky. Preto tú zodpovednosť musí prevziať štát," vysvetlil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Boris Susko.
Nové by už nemali vznikať
Ministerstvo identifikovalo celkom 150 starých environmentálnych záťaží, z ktorých chce prioritne v najbližšom období vyriešiť 40. Podľa Suska je možné, že v prípade ďalších skládok bude pôvodca zistený. V opačnom prípade bude musieť aj tieto prevziať štát a postarať sa o ne. "Nové by už nemali vznikať, pretože dnes už predpisy a štandardy nedovoľujú takéto skládky vytvárať," uistil štátny tajomník.
Stano Maťašovská vysvetlila, že v ďalšom kroku príslušné ministerstvo predloží príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na schválenie plán prác na odstránenie environmentálnej záťaže. Po jeho schválení začnú ministerstvá verejné obstarávanie na zhotoviteľa geologických prác zameraných na sanáciu environmentálnych záťaží. Následne bude možné podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Vláda ďalej schválila:
- Kriminalita vo virtuálnom prostredí, netolizmus (závislosť na nových informačných technológiách), vysoká zadlženosť obyvateľstva alebo problém finančnej gramotnosti sú oblasti, na ktoré by sa v rámci Stratégie prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 - 2020 mali zamerať štátne orgány. Spomínané oblasti spadajú pod prioritný bod nazvaný Reakcia na nové trendy a hrozby v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku, čo je jednou z piatich priorít, ktoré dokument z dielne rezortu vnútra deklaruje.
- Novou štátnou tajomníčkou ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu bude od 18. novembra poslankyňa za stranu Smer Oľga Nachtmannová. Nastúpi tak na uvoľnené miesto po Erikovi Tomášovi, ktorý odišiel späť do parlamentu a zároveň pôsobí ako premiérov poradca pre médiá a komunikáciu.
- Koordinácia úloh v oblasti regionálneho rozvoja by sa mala od budúceho roka presunúť z ministerstva dopravy na úrad vlády. Kabinet navrhuje Národnej rade prerokovať právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní. Zmena má byť účinná už od 1. januára 2017. V novele sa zároveň navrhuje rozšíriť pôsobnosť okresných úradov o oblasť regionálneho rozvoja a umožniť im tak intenzívnejšie sa zapojiť do prípravy a realizácie akčných plánov schválených pre najmenej rozvinuté okresy. Po presune kompetencií sa zmení aj názov rezortu dopravy. Pôvodné Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa premenuje na Ministerstvo dopravy a výstavby.