BRATISLAVA. Kým ružomberský dôchodca Ján Benčík nezačal publikovať svoje blogy, extrémisti si mysleli, že môžu verejne písať, čo chcú a zaujme to len okruh ich kamarátov a fanúšikov.
Zrazu sa však ich názory dostali na verejnosť a mnohým z nich sa to prestalo páčiť. Svoje profily na sociálnych sieťach zamkýnali, svoje vyjadrenia mazali a k niektorým sa ani nepriznávali.
„Oni sa teraz maskujú, už si nespomínajú na svoje gardistické uniformy a vyjadrenia za hranicou zákona. Hovoria o slobode slova a sami chcú cenzurovať internet, ovládnuť tlač a rozhodovať o tom, čo bude v múzeách,“ hovorí Benčík.
Už dva roky systematicky monitoruje a rozkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov, konšpirátorov a žoldnierov bojujúcich na Ukrajine. Zbiera stopy, ktoré po sebe zanechávajú na webe a publikuje ich.

Čelil už aj vyhrážkam smrťou od jedného z proruských žoldnierov bojujúcich v Donecku na Ukrajine. Dostal od neho fotku náboja s jeho menom.
“Dúfam, že to aspoň niekomu otvorí oči a ľudia uvidia ich pravú tvár.
„
Za svoje systematické monitorovanie extrémistov aj napriek vyhrážkam získal Ján Benčík ocenenie Biela vrana.
„Som za to vďačný a beriem to aj s istou pokorou, pretože na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí by si to zaslúžili za svoju odvahu a za to, čo robia,“ povedal Benčík.
Aj vďaka jeho práci sa verejnosť mohla dozvedieť, že poslanci Mariana Kotlebu síce nemajú radi označovanie za extrémistov, ale popri tom šíria neonacistické symboly, vychvaľujú Hitlera a spochybňujú holokaust.
„Dúfam, že to aspoň niekomu otvorí oči a ľudia uvidia ich pravú tvár,“ povedal Benčík.

Ján Benčík (1948)
Do roku 1990 pracoval ako technik na montážach. Po revolúcii spoluzakladal VPN v Ružomberku a asi rok bol redaktorom mestských novín Ružomberský hlas. Neskôr učil na základnej škole a pracoval v knižnom vydavateľstve. Na dôchodku začal na svojom blogu publikovať verejné vyjadrenia konšpirátorov, slovenských žoldnierov na Ukrajine a rôznych iných extrémistov.

Beata
Balogová
