BRATISLAVA. Väčšina rómskych osád na Slovensku nemá zabezpečenú riadnu protipožiarnu ochranu, a to najmä v prípadoch, ak osada nemá prístup k vode.
Ombudsmanka Jana Dubovcová predstavila prieskum o prístupe k pitnej vode a protipožiarnej ochrane v rómskych osadách.

Zistenia prieskumu
Pracovníci Kancelárie verejnej obhajkyne práv navštívili 20 osád, z ktorých 17 má dobrovoľný hasičský zbor, ale iba tri z nich sú dostatočne vybavené na to, aby mohli zasiahnuť v prípade požiaru. Požiar sa hlási okresným hasičským zborom.
“Pri súčasnom tempe by sa podarilo pripojiť všetky obydlia v rómskych osadách k pitnej vode až v roku 2035.
„
Možnosť použitia hasičskej techniky v rómskych osadách sa výrazne líši.
Príjazd hasičských áut je vzhľadom na hustotu obydlí komplikovaný a ak neexistuje príjazdová cesta, dokonca nemožný. Vzhľadom na podmienky, v akých Rómovia žijú, riziko požiaru vysoké.
V prípade rómskych chatrčí je veľké aj riziko ohrozenia života.
Obce nemajú finančné prostriedky na vykonávanie preventívnych opatrení vrátane údržby prístupových ciest, udržiavania voľných plôch či zabezpečenia zdroja vody. Toto zistenie ukázal prieskum verejnej ochrankyne práv.

Jana Dubovcová preto vyzvala Národnú radu SR, aby prijala legislatívu, na základe ktorej majú ministerstvá vnútra a financií zabezpečiť pre obce také podmienky, aby mohli prijať príslušné protipožiarne opatrenia, a to najmä hydranty a prístupové cesty.
Minister vnútra reaguje
Samotní obyvatelia osád nemajú v správe hygienické stanice ani protipožiarnu ochranu, všetky tieto veci má v správe obec, pod ktorú patria, reagoval na zistenia minister vnútra Robert Kaliňák.
"Závisí od obce k obci, akým spôsobom k tejto infraštruktúre pristupuje," povedal Kaliňák novinárom.
Prieskum tiež ukázal, že obce nemajú finančné prostriedky na vykonávanie preventívnych opatrení vrátane údržby prístupových ciest, udržiavania voľných plôch či zabezpečenia zdroja vody.
Kaliňák k tomu dodal, že ak je vo väčšine prípadov stav v osadách neudržateľný, "potom treba urobiť štruktúru tak, aby sa to udržať dalo". S tým súvisia podľa neho najmä majetkové opatrenia a manažérsky prístup kontroly a správy a tiež to, akým spôsobom s tým budú obce hospodáriť.
"Je našou úlohou, aby sme to odstránili," povedal minister.
Zákony sa uplatňujú podľa miestnych podmienok
Dubovcová poukázala na takzvaný právny dualizmus na Slovensku. Vysvetlila, že orgány verejnej správy v rómskych osadách niektoré zákony neuplatňujú alebo uplatňujú inak, ako v iných častiach krajiny.
Nerobia to však podľa nej zo snahy pomôcť ľuďom zo znevýhodnených skupín, ale preto, lebo napríklad protipožiarne či stavebné zákony sa v rómskych osadách ťažšie presadzujú.
“Napriek zlej situácii sa orgány verejnej správy s daným stavom uspokojili a svoje zákonné povinnosti vykonávajú iba v rozsahu, v akom im to podľa nich umožňuje situácia v osadách.
„
Prieskum hodnotil pokrok v sprístupňovaní pitnej vody pre všetkých od roku 2004 a zistil, že pri súčasnom tempe by sa podarilo pripojiť všetky obydlia v rómskych osadách k pitnej vode až v roku 2035. Požaduje tiež, aby bol prijatý zákon o prístupe k pitnej vode, ktorý by stanovil zodpovedné subjekty a zabezpečil vymáhateľnosť tohto práva.
