BRATISLAVA. Že aj Slováci sú schopní bezdôvodne napádať bezbranného človeka a prikazovať mu, čo si má a čo nemá obliekať, zistila Somálčanka Khadra Abdile krátko po vypuknutí migračnej krízy.
Pre svoj pôvod a nosenie moslimskej šatky ju Bratislavčania viackrát napadli. Škrtili ju, bili, hádzali do nej kamene a vyrazili jej zub. Ak je to možné, Abdile verejnú dopravu už radšej nepoužíva.
"Som sama žena s dieťaťom, ale ľudia mi nepomôžu, len sa prizerajú," povedala v rozhovore pre denník SME.

Svoje si odniesla aj pracovníčka katolíckej charity Emília Trepáčová, ktorá Abdile pomáha sa udomácniť. Za chránenie Abdile dostala facky a napľuli jej do tváre.
“Niekedy sa ma syn pýta, ako môže zmeniť farbu svojej pleti.
„
Obe ženy sú podľa odborníkov príkladom, ako sa násilie z internetu presúva do ulíc.
Za vzájomnú solidaritu a toleranciu do Somálska utečenkyňa Khadra Abdile a pracovníčka charity Emília Trepáčová ocenenie Biela vrana.
"Myslím si, že potrebujem ešte nejaký čas, kým si plne uvedomím váhu skutku, za ktorý som ho získala, pretože si myslím, že by som tak konala znovu a pri komkoľvek inom," povedala Trepáčová.

Po tom ako na prípad upozornil denník SME, polícia oznámila, že objasnila jedno z napadnutí, ktoré sa odohralo pred obchodným domom v bratislavskom Lamači. Útočník bol obvinený z výtržníctva.
"Medializácia zatiaľ tomuto prípadu určite viac pomohla ako uškodila. Prekvapili ma však niektoré reakcie ľudí a vyjadrenia na sociálnych sieťach," povedala Trepáčová.

Khadra Abdile a Emília Trepáčová
Khadra Abdile prišla na Slovensko v roku 2013 so synom, ktorý mal vtedy jeden rok. Dostala humanitárny azyl pre situáciu v Somálsku. Jej manžel zostal v rodnej krajine. Od začiatku roka 2015 zažila niekoľko útokov. Khadre s integráciou pomáha pracovníčka katolíckej charity Emília Trepáčová.

Beata
Balogová
