Živá reťaz, ktorú vytvorili študenti 16. novembra 1989. (zdroj: ÚPN)
17.november, 1989. Demonštranti na Václavskom námestí v Prahe držia bustu sovietskeho diktátora Stalina s nápisom Nič netrvá večne. (zdroj: TASR/AP)
V aule Univerzity Komenského v Bratislave zišli sa 21. novembra 1989 študenti bratislavských vysokých škôl, aby vyjadrili svoju podporu hnutiu pražských vysokoškolákov. (zdroj: TASR)
21. november, 1989. Demonštrácia pred Sochou sv. Václava na Václavskom námestí v Prahe. (zdroj: TASR/AP)
Zhromaždenie pred Justičným palácom, kde 22. novembra prebiehalo verejné hlavné pojednávanie v trestnej veci JUDr. Jána Čarnogurského. (zdroj: TASR)
Bratislavské námestie SNP počas povolenej manifestácie študentov a ďalších obyvateľov hlavného mesta Slovenska 22. novembra 1989. (zdroj: TASR)
Prvý štrajkový výbor. (zdroj: Pavol Vitko)
Námestie Slovenského národného povstania v centre
Bratislavy sa 23. novembra 1989. (zdroj: TASR)
Námestie Slovenského národného povstania v centre
Bratislavy sa 23. novembra 1989. (zdroj: TASR)
Manifestácia desaťtisícov Bratislavčanov na Námestí SNP v Bratislave 24. novembra 1989. (zdroj: TASR)
24. november 1989. Vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989 Václav Havel a vedúca osobnosť Pražskej jari 1968 Alexander Dubček. (zdroj: TASR)
Aj 25. novembra sa bratislavské námestie SNP stalo miestom, kde sa zhromaždili desaťtisíce manifestujúcich. (zdroj: TASR)
25. november 1989. (zdroj: TASR)
25. november 1989. (zdroj: TASR)
25. november 1989. (zdroj: TASR)
25.november, 1989. Manifestácia v Bratislave. Na snímke príhovor národného umelca Ladislava Chudíka. (zdroj: TASR)
26. november, 1989. Herci Milan Lasica (vľavo) a Jaroslav Filip spievajú na demonštrácii v Bratislave na Námestí SNP v Bratislave. (zdroj: TASR)
Protestujúci na Námestí SNP 26. novembra 1989. (zdroj: TASR)
Zhromaždenie bratislavskej verejnosti na manifestácii obyvateľov 26. novembra 1989 na námestí SNP. (zdroj: TASR)
Námestie SNP v Bratislave. (zdroj: TASR)
27.november, 1989. Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice a okolia vyjadrili na Námestí SNP v Banskej Bystrici svoju podporu generálnemu štrajku. (zdroj: TASR)
27.november, 1989. Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice a okolia vyjadrili na Námestí SNP v Banskej Bystrici svoju podporu generálnemu štrajku. (zdroj: Ilustračné foto - TASR)
Vzkriesenie povedomia občianskej spoločnosti bolo u nás po roku 1989 predsa len ešte príliš čerstvé nato, aby ho populistickí nacionalistickí politici načisto zničili. (zdroj: TASR)
Aj v preplnenom námestí SNP vytvorila ľudská masa priechod pre sanitku, 27. november 1989. (zdroj: TASR)
27.november, 1989. Desaťtisíce Bratislavčanov sa v popoludňajších hodinách zišlo na mohutnej manifestácii na Námestí SNP. (zdroj: TASR)
Generálny štrajk v Bratislave 27. novembra 1989. (zdroj: TASR)
27. november 1989 na námestí v Žiline. (zdroj: TASR)
28.november, 1989. Prostredníctvom počítačových tlačiarní študenti Elektrotechnickej fakulty SVŠT v Bratislave vyrábajú a okamžite distribuujú aktuality Koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov na Jiráskovej ulici (dnes Ventúrska ulica). (zdroj: TASR)
Stretnutie zástupcov robotníkov s predstaviteľmi VPN v SND 29. novembra 1989, na fotografii Milan Kňažko. (zdroj: TASR)
Stretnutie zástupcov robotníkov s predstaviteľmi VPN v SND 29. novembra 1989. Na fotografii Václav Havel. (zdroj: TASR)
Logo VPN. (zdroj: ÚPN)
6. december, 1989. Zo železničnej stanice v Bratislave vypravili Vlak Nežnej revolúcie, študentský vlak z Bratislavy do Košíc cez Žilinu. Viezlo sa v ňom asi tisíc vysokoškolákov, členovia Radošinského naivného divadla a iní. Vo väčších mestách z neho vystupovali 20-členné skupiny, ktoré sa tam zúčastnili na miestnych mítingoch. (zdroj: TASR)
Bratislavské plagáty. (zdroj: TASR)
6. decembra 1989 sa pod Devínom zišlo asi dvetisíc študentov bratislavských vysokých škôl. (zdroj: TASR)
7. december, 1989. Reťaz študentov pred Úradom vlády SSR na Gottwaldovom námestí (dnešné Námestie slobody) v Bratislave. (zdroj: TASR)
9. december, 1989. Ján Budaj sa prihovára k účastníkom manifestácie na Námestí SNP v Bratislave. (zdroj: TASR)
9. december, 1989. Na Námestí SNP v Bratislave sa konalo zhromaždenie občanov zvolané Koordinačným výborom občianskej iniciatívy verejnosť proti násiliu. (zdroj: TASR)
9. december, 1989. Zhromaždenie občanov v Bratislave na Námestí SNP. (zdroj: TASR)
9.december, 1989. V predvečer Dňa ľudských práv bolo pri mohyle na Bradle zhromaždenie občanov. Podujatie sa uskutočnilo na výzvu študentov Lekárskej fakulty UK. (zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR)
9. december, 1989. Námestie SNP v centre Bratislavy sa opäť zaplnilo občanmi, ktorí pokojnou manifestáciou vyjadrili nesúhlas s odďaľovaním plnenia požiadaviek občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu a študentského hnutia. Na snímke český pesničkár Karel Kryl, ktorého privítali účastníci veľkým aplauzom. (zdroj: TASR)
Námestie SNP v centre Bratislavy sa 9. decembra 1989. (zdroj: TASR)
Predseda Slovenskej národnej rady Rudolf Schuster navštívil 11. decembra 1989 sídlo Koordinačného výboru občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu na Jiráskovej ulici v Bratislave, kde sa stretol s predstaviteľmi iniciatívy a novinármi: zľava Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál. (zdroj: TASR)
Na Pražskom hrade zložili 10. decembra 1989 sľub do rúk prezidenta ČSSR Gustáva Husáka noví členovia vlády. Sprava predseda vlády Marián Čalfa, G. Husák, Jiří Dienstbier a Richard Sacher. (zdroj: TASR)
Zábery z 10. decembra 1989 zo strihania ostnatého drôtu na československo-rakúskej hranici v Devíne počas mierového pochodu Devín - Hainburg. (zdroj: TASR)
Tisícky občanov sa zhromaždili na druhej strane Dunaja oproti Devínu pri mestečku Hainburg, 10. december 1989. (zdroj: TASR)
13. december, 1989. Občania Bratislavy potvrdzujúci svoju účasť v iniciatíve VPN. Na snímke chodiaca pozvánka na stretnutie. (zdroj: TASR)
Václav Havel priletel 20. decembra 1989 do Košíc. (zdroj: TASR)
20. december, 1989. Václav Havel priletel do Košíc, kde sa cez megafón prihovára k zamestnancom Oceliarne I. Východoslovenských železiarní Košice. (zdroj: TASR)
23. december, 1989. Solidaritu s rumunským ľudom, ktorý prežíval občiansku vojnu, prišli na bratislavské Námestie SNP pokojnou manifestáciou vyjadriť tisíce obyvateľov hlavného mesta SR. Zhromaždenie zorganizovala Verejnosť proti násiliu. Na snímke Ján Budaj (vpravo) a Alexander Dubček (vľavo) medzi manifestujúcimi. (zdroj: TASR)
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu.
Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám.
Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.