BRATISLAVA. Spolok architektov Slovenska udelil svoje výročné ceny. Počas dnešného galavečera v bratislavskej Redute vyhlásili nositeľov Ceny Dušana Jurkoviča 2016, Ceny Emila Belluša za celoživotné dielo, Ceny prof. Martina Kusého 2016 a po prvý raz udelili výročnú cenu Inspireli Awards Slovakia.
Agentúru SITA o tom informovali zo Spolku architektov Slovenska. Cenu Dušana Jurkoviča 2016 získal autor architektonického riešenia Materskej školy Guliver v Banskej Štiavnici. Medzinárodná porota posúdila 20 architektonických diel a víťaza vybrala z piatich finalistov.
Skvost pre deti
Podľa poroty "nová škôlka na mieste staršej budovy reprezentuje nadštandardný architektonický výkon od návrhu až po realizáciu, od riešenia hmoty po zariadenie interiéru pre pobyt detí. Architektúra vyžaruje pohodu, odráža výbornú spoluprácu investor - architekt".
Na cenu boli popri materskej škole nominované tieto diela: dostavba bratislavského areálu ministerstva zahraničných vecí, Kaplnka vzkriesenia v Poprade-Kvetnici, nitrianska centrála firmy Gumex Slovakia a Panorama City v Bratislave.

Celoživotné dielo
Prezídium Spolku architektov Slovenska udelilo cenu Emila Belluša za celoživotné dielo kolektívu autorov - Ferdinand Konček (1929), Iľja Skoček (1930) a Ľubomír Titl (1929). Vyštudovali architektúru v rokoch 1948 až 1952 v Bratislave na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva a štúdium si rozšírili na majstrovskej škole architektúry na Akadémii výtvarných umení v Prahe.
Projekčnú prax začali v bratislavskom Stavoprojekte v roku 1956. Keď v uvoľňujúcich sa politických a hospodárskych pomeroch 60. rokov vznikli Združené projektové ateliéry pri Zväze slovenských architektov, spoločne prešli do jedného z nich, ktorý na základe konkurzu viedol od roku 1968 Iľja Skoček.
Po transformácii ateliérov do Štátneho projektového a typizačného ústavu v roku 1972 tu pracovali až do roku 1990. Podľa Prezídia Spolku architektov Slovenska, v spoločnom diele - Končeka, Skočeka a Titla patrí osobitné miesto dvom veľkým témam. Jednou je bratislavské Podhradie, ktorým sa zaoberali od roku 1955. V 50. rokoch opakovane navrhli štúdie a vypracovali projekt, v 60. a 70. rokoch pokračovali návrhmi úprav hradného vrchu a jeho okolia.
Tieto zámery však z veľkej časti ostali nerealizované. Druhou úlohou bol Dom odborov, techniky a kultúry (dnešný Istropolis) v Bratislave. Zákazku získali na základe víťazstva v súťaži v roku 1956, v priebehu 60. a 70. rokov vytvorili množstvo štúdií a projektov. Dom odborov dali do užívania v roku 1981.
Cenu prof. Martina Kusého 2016 získala od spolku architektov Jana Pohaničová za významný prínos v oblasti dejín architektúry 19. storočia. Profesorka Pohaničová je autorkou a spoluautorkou veľkého počtu vedeckých a odborných monografií a spolupracuje s vedeckými inštitúciami, pamiatkovými a univerzitnými pracoviskami doma aj v zahraničí.
Prvýkrát Inspireli
V rámci udeľovania cien Spolku architektov Slovenska po prvý raz udelili cenu Inspireli Awards Slovakia. Inspireli Awards je celosvetová súťaž pre študentov architektúry, dizajnérov a architektov do 35 rokov. Národné kolo vyhral talentovaný mladý architekt a dizajnér z Prešova a absolvent Technickej univerzity v Košiciach Michal Mihaľák.
Najväčšiu súťaž pre mladých architektov na svete založila pred dvoma rokmi Medzinárodná sociálna sieť pre architektov Inspireli. Do ceny je v súčasnosti prihlásených vyše 900 súťažiacich z takmer 90 krajín sveta. Inspireli je československý projekt celosvetovej sociálnej siete o architektúre a bývaní pre odborníkov aj širokú verejnosť.
Jeho užívatelia prezerajú, zdieľajú a komentujú tisíce fotografií, komunikujú a nadväzujú kontakty. Viac možno nájsť na http:// www.inspireli.com. V Galérii Spolku architektov Slovenska, v sídle spolku na Panskej ulici v Bratislave zároveň sprístupnili výstavu z Ceny Dušana Jurkoviča 2016 a začiatkom decembra tu otvoria výstavu o tohtoročnej Cene Emila Belluša.