BRATISLAVA. Obmedzenie vývozu liekov do zahraničia, zníženie počtu pohotovostí či zavedenie elektronického zdravotníctva. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) pripravuje na budúci rok spustenie viacerých zmien v zdravotníctve, z ktorých sa väčšina priamo dotkne pacientov.
Denník SME pripravil z pohľadu pacienta prehľad najdôležitejších z nich aj s výhľadom, kedy by mohli byť zavedené do praxe.

1. Zníženie počtu pohotovostí
Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva, je zníženie počtu pohotovostí na zhruba polovicu. Pohotovosť slúži v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu, napríklad vysokej horúčky. Je otvorená v pracovné dni po pracovnom čase do rána a cez víkendy. Za ošetrenie sa platí 1,99 eura.
"Máme zákonom definovanú Lekársku službu prvej pomoci (pohotovosť, pozn. red.) - 49 povinných bodov, a máme ich nejakých 96, ktoré sa prevádzkujú v 24-hodinovom režime," uviedol v septembri Drucker.
Ich počet chce preto zredukovať zhruba na polovicu. "Bude to okolo päťdesiat," odhadol ich počet minister.
Pohotovostí by sa mali presúvať do nemocníc, kde by mali byť napojené na urgentný príjem. Na otázku, ako by k redukcii pohotovostí malo dôjsť, má odpovedať analýza, ktorú pripravuje ministerstvo.
"Návrh riešenia v rámci projektu Nová pohotovosť má byť dokončený do konca tohto roka a následne predstavíme všetky detaily navrhovaného riešenia," vraví Stanislava Luptáková, hovorkyňa ministerstva.

2. Znižovanie počtu všeobecných nemocníc
Najmä pacientov v odľahlejších a menej dostupných regiónoch Slovenska by sa mohlo dotknúť ďalšie opatrenie, ktorým je zlučovanie oddelení v nemocniciach a premena niektorých z nich na polikliniky, doliečovacie ústavy či stacionáre. Pracuje na tom Inštitút zdravotnej politiky ministerstva.
V niektorých menších mestách to bude prakticky znamenať zánik všeobecnej nemocnice.
Prípravy na tento krok začal už Druckerov predchodca Viliam Čislák (Smer) v júni minulého roka. V rámci projektu rozdelenia nemocníc sa snažil vytypovať, ktoré nemocnice zostanú prioritné a budú mať prístup k eurofondom.
Na Slovensku je v súčasnosti 78 nemocníc. Ich počet by podľa viacerých odborníkov mohol klesnúť o tretinu až polovicu na 40 až 45.