BRATISLAVA. Katastrofa v slovensko-čínskych vzťahoch, ktorú vykresľovala vláda, keď tibetského duchovného vodcu dalajlámu prijal prezident Andrej Kiska, je už zabudnutá.
Urazenú reakciu čínskej strany vystriedala príprava návštevy čínskeho komunistického premiéra Li Kche-čchianga. Na Slovensko ho pozval premiér Robert Fico zo Smeru na novembrovom summite krajín strednej a východnej Európy a Číny v Rige.
Číňania na Slovensku
- prechodný pobyt: 831
- trvalý pobyt: 1373
- tolerovaný pobyt: 1
- Spolu: 2205
ZDROJ: ministerstvo vnútra, údaje k 30. júnu 2016
Odborníci hovoria, že k návšteve nemusí v dohľadom čase vôbec dôjsť, nie však preto, že by Čína chcela Slovensko trestať, ale preto, že je pre ňu príliš málo významné.
Na summite čínska strana pre návštevu dalajlámu na Slovensku zrušila plánované osobné stretnutie s Ficom.
"Zrušenie bilaterálneho stretnutia v rámci formátu 16+1 bolo z hľadiska Pekingu štandardným krokom. Netreba ho dramatizovať,“ hovorí Martin Slobodník z katedry východoázijských štúdií z Univerzity Komenského v Bratislave.
Politológ Grigorij Mesežnikov upozorňuje, že reakcie čínskej strany na dalajlámu na Slovensku sú povinnou a očakávanou jazdou. „Dalajláma, Taiwan či kauza Falun Gong sú témy, na ktoré Čína reaguje citlivo, ale svoje ekonomické záujmy v strednej Európe pre ne neohrozí,“ hovorí.

Zbytočný spor
Dalajláma navštívil pred mesiacom Slovensko po tretíkrát. Z najvyšších ústavných činiteľov sa s ním stretol iba prezident, obedovali v reštaurácii na Kamzíku.