BRATISLAVA/RAKÚSY. Opozičné hnutie OĽaNO podáva trestné oznámenie vo veci volebnej korupcie v obci Rakúsy, kde podľa neho podvodom v jednom z obvodov získali hlasy poslanci Stanislav Kubánek a Peter Chudík (obaja Smer).
O podaní trestného oznámenia informovali Igor Matovič a Peter Pollák z hnutia na piatkovej tlačovej konferencii v obci Rakúsy.
Mená Kubánka ani Chudíka nepoznajú
"Stretli sme sa s viacerými ľuďmi, ktorí potvrdili kupovanie rómskych hlasov," povedal Matovič s tým, že v Rakúsoch ľudia mená Kubánka ani Chudíka nepoznajú.
Napriek tomu tam títo dvaja získali v obvode, kde žijú len Rómovia, viac hlasov ako premiér Robert Fico (Smer). Ten, naopak, zvíťazil v obvode Rakús, kde Rómovia nežijú.
Pre podanie trestného oznámenia sa OĽaNO rozhodlo preto, že polícia podľa Matoviča a Polláka od marcových parlamentných volieb v tejto obci nikoho nevypočula a prípad volebnej korupcie neriešila.
"Máme informácie, že polícia zatiaľ nezačala konať v kauze, a preto sme sa rozhodli podať trestné oznámenie vo veci volebnej korupcie v obci Rakúsy za volebný podvod, ktorý sa tu udial," povedal Pollák.
Rómovia mali za hlasy dostávať podľa jeho slov cigarety, podobne ako v obci Lomnička.

Vraj predvolebná kampaň
Opozičné hnutie opätovne žiada Kubánka a Chudíka, aby sa vzdali poslaneckého mandátu, keďže ho podľa nich získali podvodom. Zároveň žiadajú ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), aby prijal riadne opatrenia, ktoré zamedzia volebnej korupcii.
Za také OĽaNO nepovažuje viac policajtov pred volebnými miestnosťami v deň volieb, keďže hlasy sa podľa hnutia nekupujú tam, ale v osadách. Za jedno z riešení považuje hnutie využívanie inštitútu chráneného svedka, čo by podľa OĽaNO posmelilo svedkov svedčiť o volebnej korupcii.
Na vzdanie sa mandátu vyzýval Matovič s Pollákom už pred pár dňami. Smer vtedy reagoval tým, že opozícia už zjavne spustila predvolebnú kampaň pred voľbami do VÚC.
"Nie po prvý raz vykonštruovanou témou, ktorú už aj polícia oficiálne uzavrela ako nepravdivú, útočí na regionálnych politikov. Strana Smer sa do tejto neférovej hry nenechá vtiahnuť a jej kandidáti budú voličov oslovovať programom," reagovala nedávno hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová.
Polícia nebude reagovať
RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru Roberta Fica dvaja poslanci. Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila.
RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol.
Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory. Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich údajne podplácal. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli.
Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel.
Oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru v stanovisku uviedlo, že nebude reagovať na zavádzajúce informácie poslanca Matoviča. Polícia ale upozornila Matoviča, že v zmysle zákona je povinný oznámiť akékoľvek informácie o trestnom čine korupcie.
Napriek tomu, že už tak mohol urobiť niekoľkokrát v minulosti, pred orgánmi činnými v trestnom konaní nikdy nič konkrétne neuviedol.