BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska požiadal poslancov Národnej rady o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách.
Informoval o tom v pondelok poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.
Zrušenie navrhuje opozícia
Parlament sa bude návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi. Zrušenie navrhuje opozícia na čele s Jánom Budajom (OĽaNO-NOVA).
Ide o ústavný zákon, takže je potrebná podpora aspoň 90 poslancov. Aby návrh prešiel musela by sa spojiť opozícia s koalíciou.
"Nedávny odchod prezidenta SR Michala Kováča nám všetkým pripomenul politický a osobný zápas o budúcnosť Slovenska, ktorý viedol s vtedajšou vládnou mocou. Pripomenul nám obete tohto boja a nevyriešený dlh, ktorý ako krajina máme," zdôraznil prezident, ktorý sa na poslancov obrátil listom.
Hlava štátu poukázala, že amnestované a nepotrestané boli "také závažné zločiny, ako zavlečenie syna prezidenta SR a vražda občana nášho štátu zosnovaná a vykonaná štátnym aparátom".
Nepotrestané zločiny
Rovnako podľa prezidenta zostalo nepotrestané "pošliapanie ústavného práva občanov zúčastniť sa na referende".
Podľa Kisku je potrebné ústavne vytvoriť predpoklady, aby sa nebránilo potrestaniu zločincov "a aby sme mohli obete ich zločinov účinne odškodniť".
Prezident SR nemá právo ústavodarnej a zákonodarnej iniciatívy. Nemôže ani svojimi rozhodnutiami udelené amnestie spätne zrušiť.
"Cítim však povinnosť požiadať vás aspoň takouto formou, aby ste ako priamo volení reprezentanti občanov v našom jedinom ústavodarnom orgáne zvážili možnosť otvoriť v tejto veci cestu k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu nespravodlivosti," uviedol prezident Kiska.
Zdôraznil, že to "dlhujeme sami sebe, právnemu štátu, úsiliu obnoviť dôveru v spravodlivosť v našej krajine".
Amnestie sú podľa Fica nezrušiteľné
O zrušenie amnestií sa neúspešne roky pokúšalo KDH, ktoré malo podporu v opozícii.
Chýbala však podpora vládneho Smeru. Jeho predseda Robert Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné.
Pokusy o zrušenie amnestií prichádzajú opäť. Fico si naďalej myslí, že ich zrušenie Národnou radou nemožno právne akceptovať.
Smer je však podľa neho ochotný podporiť ich morálne odsúdenie prostredníctvom deklarácie.
KDH by podporilo aj petíciu
Mimoparlamentné KDH tiež vyzýva poslancov, aby na poslednej tohtoročnej schôdzi podporili návrh smerujúci k zrušeniu Mečiarových amnestií.
Ak sa tak nestane, KDH je pripravené aktívne sa spolupodieľať na celoslovenskej petícii, ktorú v prípade neúspechu v parlamente avizoval Budaj.
"KDH považovalo, považuje a stále bude považovať udelenie tzv. Mečiarových amnestií z roku 1998 za traumatizujúcu udalosť v dejinách Slovenska. Zabraňujú v trestnom stíhaní páchateľov zodpovedných za údajnú vraždu Róberta Remiáša a za únos a zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča do zahraničia. V prípade skutkov, ktoré sa týkajú predmetných amnestií, je vážne podozrenie, že sa na trestnej činnosti podieľali štátne orgány," povedal predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina.