BRATISLAVA. Ak minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vedel o korupcii pri príprave verejnej prezentácie loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie a neoznámil ju, porušil zákon. Tvrdí to výkonný riaditeľ nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.
Na machinácie s verejnými zdrojmi upozornila bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková. Ministerstvo podľa nej nedodržovalo pôvodný rozpočet slovenského predsedníctva Rady EÚ, aby mohlo pred marcovými voľbami organizovať veľkolepé podujatia. Na tie neboli peniaze. Presadzovať ich mala bývalá riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá na ministerstve pôsobila ako externá poradkyňa.
Pre nesúhlas s postupom podala výpoveď, neskôr však o svojich podozreniach informovala Lajčáka, štátneho tajomníka rezortu Ivana Korčoka a vedúceho služobného úradu Pavla Sýkorčina
„Ak mali vedomosť o tom, že pri obstarávaniach pre slovenské predsedníctvo dochádza ku klientelizmu a nenahlásili to na polícii, porušili tým zákon,“ hovorí Sybila. Kto sa podľa trestného zákona dozvie o korupcii a neoznámi ju, môže ísť na tri roky do väzenia. Rovnaký trest mu hrozí, ak je za daný čin horná sadzba desať rokov.

Nemali záujem
Hlávková dnes tvrdí, že nikto z nadriadených nich vrátane Lajčáka nejavil záujem o vyšetrenie podozrení. Sykorčin aj Lajčák podľa nej priznávali, že pri organizovaní predsedníctva nebolo všetko úplne v poriadku.
Lajčák mal dokonca tvrdiť, že v IT sektore existujú kartely a rôzne zákulisné dohody, s ktorými štát nevie nič robiť.