BRATISLAVA. Celá Európa so svojou veľkou kultúrnou a náboženskou tradíciou musí mať odvahu postaviť sa prílevu utečencov. Tento problém nemôže zostať iba na pleciach krajín ako Taliansko a Grécko.
Uviedol to v utorok predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi, ktorý prišiel do Bratislavy na pozvanie arcibiskupa Stanislava Zvolenského.
Príkladom pre Európu v tomto smere podľa kardinála môže byť Libanon, kde takmer polovicu populácie tvoria utečenci. Libanon má štyri milióny obyvateľov a na jeho území je približne 1,7 milióna utečencov. V Európe je podľa Ravasiho 350 miliónov obyvateľov, počet utečencov, ktorí tento rok do Európy prišli je 350-tisíc, z ktorých 300-tisíc je v Taliansku.
"Nie sú to čísla také ako v Libanone, nie sú to katastrofické čísla. Jasné, spôsobuje to problémy. Ťažkosť je ale v tom, že Európa vo všeobecnosti nemá politiku na tieto problémy," uviedol kardinál, ktorý vystúpil v Bratislave s prednáškou o chudobe.
Podľa jeho slov, problém chudoby sa nedá nikdy úplne vyriešiť. Úlohy cirkvi v tejto oblasti vidí napríklad v posilňovaní citlivosti spoločnosti na témy chudoby.
"Chorobou dnešných čias je nezáujem a snaha pozerať sa na opačnú stranu a starať sa o vlastné problémy," dodal Ravasi.

Pápež František podľa neho posilnil citlivosť na tieto témy nielen vo vnútri cirkvi, ale aj na celosvetovej úrovni. Jeho vplyv v tomto smere považuje Ravasi za väčší ako napríklad vplyv OSN.
Cirkev by napríklad ďalej mala upozorňovať na potrebu darov, ktoré by mali byť súčasťou ekonomiky. "Určiť nejakú časť štátneho rozpočtu ako dar pre krajiny, ktoré sú v ťažkostiach," dodal Ravasi.