BRATISLAVA. Snaha katolíckych biskupov o zatvorenie obchodov počas nedieľ či štátnych sviatkov sa nemusí skončiť márne. Myšlienku totiž nezavrhujú viacerí politici. O ochote robiť zmeny hovorí aj minister práce.
Aj keď na zatvorenie obchodov počas všetkých nedieľ sa dostatočná zhoda asi nenájde, výsledkom by mohol byť kompromis. Napríklad povinné voľno počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja alebo zmena v ich zložení.

„Vidím priestor na nejaký kompromis. No medzi dni pracovného pokoja by sa dalo zahrnúť viac štátnych sviatkov, nielen cirkevných,“ povedal minister práce Ján Richter (Smer).
Slovensko je pritom už dnes rekordérom v počte štátnych sviatkov v Európskej únii. Oproti európskemu priemeru, ktorý je 12, ich má v súčasnosti 15. Obchodníci sú však povinní zatvárať predajne len 3,5 dňa v roku – na Nový rok, na Veľkonočnú nedeľu, na Prvý sviatok vianočný a na Štedrý deň, v ktorý môžu mať otvorené do 12.00.
Sviatky na Slovensku
Štátne sviatky
- 1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky
- 5. júl - Sviatok svätého Cyrila a Metoda
- 29. august - Výročie SNP
- 1. september - Deň ústavy Slovenskej republiky
- 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu
Dni pracovného pokoja
- 6. január - Zjavenie Pána (Traja králi)
- marec/apríl - Veľký piatok
- marec/apríl - Veľkonočný pondelok
- 1. máj - Sviatok práce
- 8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom15. september - Sedembolestná Panna Mária
- 1. november - Sviatok všetkých svätých
- 24. december - Štedrý deň
- 25. december - Prvý sviatok vianočný
- 26. december - Druhý sviatok vianočný
Pred rozšírením okruhu týchto dní chce ministerstvo najprv diskutovať so sociálnymi partnermi, keďže na tému je podľa neho viacero pohľadov.
Mnohé profesie totiž vyžadujú napríklad aj nepretržitú 24-hodinovú službu.
„Má to viacero za aj proti. Osobne by som nemal problém, keby tam boli aj všetky štátne sviatky, ale bol by som rád, aby sa na tom v prvom rade dohodli sociálni partneri,“ dodal Richter.
Odborári však už avizovali podporu návrhu.
Výzvu proti nakupovaniu v nedeľu plánujú adresovať veriacim opätovne aj katolícki biskupi v pastierskom liste, ktorý by sa mal v kostoloch čítať už v túto nedeľu. Bude totiž prvá adventná.
Proti sú najmä liberáli
Za viac voľna pre obchodníkov sa už prihovoril Ján Podmanický (Smer) a tiež SNS. Tá predkladala novelu zákona s návrhom na úpravu nedieľ a sviatkov už dávnejšie. Vtedy jej novela neprešla.
„Podľa SNS kampaň proti nedeľnej práci nepoukazuje len na činnosť hypermarketov, ale aj na prácu v stavebníctve či v iných oblastiach, kde prevádzka počas siedmeho dňa v týždni nie je nevyhnutná,“ uviedla SNS.
Posledná z koaličných strán, Most-Híd, by s novinkou problém takisto nemala. Rovnako ako ministerstvo však hovorí o potrebe širokej zhody. „Téma obmedzenia maloobchodného predaja by mala byť najprv predmetom širšej spoločenskej diskusie, ktorá posúdi pozitíva a negatíva takéhoto kroku,“ povedala hovorkyňa Františka Dusíková.
Zdržanlivejšia by pri návrhu bola opozícia. OĽaNO má vlastnú predstavu o zatváraní obchodov, „aby boli obchody zatvorené od 22.00 h v sobotu do 14.00 h v nedeľu, teda v čase, keď do nich chodí najmenej ľudí“. SaS zmeny odmieta.
„Rešpektujeme právo veriacich v nedeľu nenakupovať a nepracovať, ale toto rozhodnutie musí byť slobodné a nie prikázané zákonom, pretože potom sa jeden špecifický spôsob života vnucuje všetkým občanom v krajine,“ povedala poslankyňa Jana Kiššová (SaS).
V podobnom duchu sa vyslovilo aj hnutie Borisa Kollára Sme rodina.

Sviatky chceli aj rušiť
Otázka zatvárania obchodov počas nedieľ či sviatkov je podľa analytika obchodu Ľubomíra Drahovského na zváženie. Treba sa podľa neho pýtať spotrebiteľov, či chcú, alebo nechcú nakupovať aj v tieto dni. Druhou vecou podľa neho je, že mnohí ľudia si prácou počas sviatkov prilepšia k platu, keďže je lepšie zaplatená.
Smer chcel počet sviatkov pôvodne aj znížiť. Ešte za svojej druhej vlády hovoril najmä o škrtaní dvoch voľných dní – Dňa ústavy či Sviatka Sedembolestnej Panny Márie. Po odpore najmä katolíkov z toho nič nebolo.
O zámere vrátiť sa k tomuto plánu sa hovorilo aj v tomto volebnom období.
Podľa Zväzu obchodu a cestovného ruchu by pritom aj menšie zmeny v tejto oblasti pomohli ušetriť.
„Znížením počtu dní pracovného pokoja alebo ich vhodnejšou distribúciou - napríklad presunom voľných dní pripadajúcich na stred týždňa na pondelky alebo piatky - podobne ako v USA - by sa zabezpečil vyšší rast slovenského HDP, šetrilo by sa energiou a nákladmi podnikateľov,“ povedal prezident zväzu Pavol Konštiak.

Beata
Balogová
