BRATISLAVA. Vláda SR vyčlení zo svojej rezervy 137 504 eur na úhradu nákladov spojených s prípravou a priebehom štátneho pohrebu bývalého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý sa uskutočnil 13. októbra. Rozhodla o tom na svojom dnešnom zasadnutí.
Financie budú rozdelené medzi kanceláriu prezidenta SR (40 560 eur), ministerstvá obrany (21 520 eur) a kultúry (27-tisíc eur), hlavné mesto SR (18 424 eur) a rodinu pozostalých (30-tisíc eur). Do prípravy a zabezpečenia štátneho pohrebu boli zapojené i ďalšie ministerstvá. Vzhľadom na výšku vynaložených výdavkov neuplatnili požiadavky na ich krytie, uviedlo ministerstvo financií.
Štátna komisia na prípravu a zabezpečenie štátneho pohrebu navrhla, aby sa zo štátneho rozpočtu poskytol rodine zosnulého exprezidenta príspevok na úhradu nákladov súvisiacich najmä so zabezpečením hrobového miesta a pomníka na Ondrejskom cintoríne.
Kancelária prezidenta mala výdavky hlavne s prípravou pohrebu, najmä kvetinovou výzdobou, prenájmom LED obrazovky, zabezpečením kateringových služieb a dopravy. Náklady ministerstva obrany súvisia so spotrebou pohonných hmôt, cestovnými nákladmi a muníciou na delostrelecké salvy.
Prostriedky uvoľnené pre ministerstvo kultúry pôjdu pre Rozhlas a televíziu Slovenska, ktorá zabezpečovala televízne vysielanie zo štátneho pohrebu a prostriedky určené pre Hlavné mesto SR pokryjú výdavky mestskej organizácie Marianum - Pohrebníctvo a vlajkovú výzdobu trasy smútočného sprievodu.
Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel v stredu (5. 10.) o 19.50 h vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca. Štátny pohreb sa uskutočnil 13. októbra na Bratislavskom hrade, nádvorí Prezidentského paláca a v Dóme Sv. Martina. Kováč bol pochovaný v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne.
Vláda ďalej rokovala o:
Opozícia bude mať zastúpenie v orgánoch Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Vláda vymenovala Dušana Doliaka navrhnutého hnutím Borisa Kollára Sme rodina do funkcie člena Správnej rady. Jej členom od 1. decembra tohto roka, nahradí Martu Hájkovú. Opozícia by mala mať zastúpenie aj v Dozornej rade ÚDZS. Vláda schválila návrh na voľbu Ivety Pospíšilovej do funkcie podpredsedníčky rady, je nominantkou strany SaS. Posledné slovo budú mať pri tejto personálnej otázke ešte poslanci v parlamente.
Slovensko sa bude uchádzať o predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) v Európe v roku 2019. Predsedníctvo v OBSE podľa ministerstva zahraničných vecí umožňuje predsedníckej krajine výraznejšie ovplyvniť pôsobenie organizácie z hľadiska najdôležitejších tém aj svojej vlastnej zahraničnej politiky.
Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prispejú do roku 2021 k znižovaniu hospodárskych a sociálnych rozdielov, budovaniu dobrej správy vecí verejných, dodržiavaniu ľudských práv či k udržateľnému rozvoju na Slovensku. Čistý príspevok pre Slovensko po odpočítaní nákladov pre Nórsko za riadenie tohto mechanizmu tak predstavuje 53 835 000 eur.
Slovenská republika uzavrie s Bieloruskou republikou dohodu o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach. Cieľom dohody, ktorú v roku 2013 iniciovala bieloruská strana, je stanoviť zásady spolupráce a dobrovoľného poskytovania humanitárnej pomoci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach, priblížilo ministerstvo vnútra. Má tiež vymedziť základné podmienky pomoci poskytnutej na základe písomnej žiadosti zmluvnej strany žiadajúcej o pomoc.