Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák obhajuje prípravu slovenského predsedníctva a odmieta podozrenia zo šafárenia s verejnými peniazmi. Všetky verejné obstarávania na ministerstve bude podľa neho preverovať Najvyšší kontrolný úrad.
Kauzu vysvetľoval Lajčák po rokovaní vlády, kde prišiel aj s premiérom Robertom Ficom. Obaja za zverejnením podozrení vidia útok na úspešné predsedníctvo Slovenska v Európskej únii.
"Pokiaľ by niekto dokázal, že som porušil zákon alebo morálne alebo etické princípy zlučiteľné s touto funkciou, tak samozrejme nie som k tejto stoličke prilepený a odídem z nej," uviedol Lajčák.
Ako by sa mal zachovať Miroslav Lajčák?
Zároveň apeloval, aby sa nevynášali súdy bez dôkazov. "Ak veríme, že Slovensko je právny štát, tak predsa nemôžeme vynášať rozsudky takým spôsobom," zdôraznil.
"Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky," povedal premiér s tým, že novinári klamú a poškodzujú dobré meno slovenského predsedníctva. Fico spochybnil aj bývalú zamestnankyňu, ktorá na šafárenie upozornila. "Princíp, že jedna baba povedala, to nie je možné," povedal.
Bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že o podozreniach povedala aj Lajčákovi, no ten nekonal.
Predražené podujatia sa podľa Hlávkovej začali diať po príchode bývalej šéfky Markízy Zuzany Ťapákovej, ktorá na ministerstva pracovala externe.
Právnik Pavel Nechala z Transparency International pre SME povedal, že ministerstvo malo zo zákona podnet Hlávkovej zaevidovať a do troch mesiacov ju informovať, ako ho prešetrilo. Bratislavský inšpektorát práce chce na ministerstve kontrolu. Rozhodol sa tak po tom, ako ho denník SME upozornil, že má takú možnosť.
Hlávkovú spochybnil
Podozrenia z predraženia sa týkajú napríklad ceremoniálu pri predstavení loga predsedníctva. Ministerstvo povedalo, že v rámci prieskumu trhu oslovilo tri firmy. Podujatie nakoniec pripravovala agentúra Evka.
Lajčák hovorí, že si nepamätá na názvy ďalších firiem. Trvá na tom, že celkové náklady boli 200-tisíc eur.
Hlávková podľa neho odišla z ministerstva z vlastnej vôle a o podozreniach mu napísala v liste. Následne sa s ňou stretol osobne.
"Povedal som jej, že žiadny príkaz na obchádzanie zákona som nedal," hovorí. Lajčák tvrdí, že jej pochybnosti nechal preveriť, no neboli zistené žiadne nezrovnalosti. Hlávková mu nedala žiadny oficiálny podnet a preto vraj nemohol oficiálne konať.
Okolnosti ich stretnutia spresniť nechcel. "Ja by som to opísal inak ako ona," dodal.

Presné sumy nepovie
Umelcov, ktorí na podujatí vystúpili, vyplácalo podľa neho ministerstvo zahraničných vecí. Celková suma ich platov bola podľa Lajčáka 32-tisíc eur. Presné cifry odmietol zverejniť, lebo by to podľa neho bolo k umelcom nekorektné. "Začal by na nich lynč, ako bol lynč na autora loga," hovorí. Odvoláva sa aj na zákon, podľa ktorého ich platy nemusí zverejniť.
Ťapáková podľa neho zarába mesačne 1400 eur a popri tom nedostávala žiadne odmeny.
Záverečný ceremoniál k predsedníctvu podľa Lajčáka ministerstvo už robiť nebude.

Kaliňák: Situácia je absurdná
Aktuálnu situáciu okolo ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vníma šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer) ako absurdnú.
Podľa neho je predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ úspešné a Európa oceňuje náš prístup k predsedníctvu. Kaliňák tak reagoval na obvinenia voči rezortu diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.
"Prípravu a rokovania na expertných skupinách, ktoré robia diplomati ministerstva zahraničných vecí sú na takej úrovni, z ktorej všetci naši zahraniční partneri odpadávajú a neustále chvália ministra zahraničných vecí," dodal šéf rezortu vnútra.
Predsedníctvo je podľa Kaliňáka úspešné aj vďaka tomu, že niektorí ministri prišli do Bratislavy prvýkrát. "Ako sa chcete predstaviť lepšie ako adekvátnym kultúrnym programom," doplnil.


Beata
Balogová
