BRATISLAVA. Poldňové výsluchy bez právnika, prepustenie z práce a ťahanie sa po súdoch. Oznámiť podozrenie z porušenia zákona v dobrej viere nie je príjemné. Slovensko to takýmto ľuďom veľmi neuľahčuje.
Väčšina takýchto odvážlivcov hovorí, že svoje rozhodnutie ani po rokoch neľutuje. Napriek tomu neraz prechádzali tŕnistou cestou, tvrdí Fero Paulíny, manažér ocenenia Biela vrana, ktoré sa udeľuje za odvážny spoločenský čin.
„Od mlčiacich kolegov cez oportunistické vedenie, formálnych úradníkov, ktorí viac zametajú ako vyšetrujú, až po výpoveď a posmech či vyhrážky okolia,“ povedal Paulíny.
Zuzana Hlávková, ktorá v nedeľu verejne upozornila na predražené podujatia k slovenskému predsedníctvu Rady EÚ, tvrdí, že je pripravená na všetko, čo príde. Je možné, že zo Slovenska odíde.
V zahraničí majú podľa právnika Transparency International Pavla Nechalu systém ochrany takýchto ľudí oveľa prepracovanejší. Aj tam sa však na ňu môžu pozerať ako na bonzáčku.
„Stretol som človeka z Írska, ktorý oznámil nejaké veci v banke a nevie sa v tej krajine zamestnať dlhé roky,“ povedal Nechala.
Denník SME prináša príbehy niekoľkých ľudí, ktorí sa rozhodli verejne poukázať na možné porušovanie zákona.


Človek za kauzou Gorila
Vďaka pracovníkovi SIS Petrovi Holúbkovi dnes musí premiér Robert Fico opakovane počúvať otázku, či pil kolu na Vazovovej ulici v Bratislave.
Holúbek tam počas rokov 2005 a 2006 odpočúval byt, vďaka čomu vznikol spis Gorila.