BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák priznal, že nepostupoval podľa zákona, no obhajuje sa tým, že nemusel. Keď za ním prišla bývalá zamestnankyňa Zuzana Hlávková s podozreniami z machinácií pri niektorých podujatiach slovenského predsedníctva, jej podnet nezaevidoval vraj preto, že už nebola zamestnankyňa a išlo o iný typ rozhovoru než nahlásenie protispoločenskej činnosti.

V zákone z roku 2014 o ochrane nahlasovateľov, ktorý pripravil jeho kolega minister vnútra Robert Kaliňák, sa pri tom nepíše nič o tom, že podnet musí podať len zamestnanec. Môže to byť akákoľvek fyzická osoba.
"Z ministerstva 6. októbra povedali, že nemajú žiadny podnet, a preto si myslíme, že podanie nebolo zaevidované a nepostupovalo sa v zmysle zákona," povedal právnik Transparency International Pavel Nechala. Od oznámenia podnetu mal Lajčák podľa zákona 90 dní, aby ju informoval o výsledkoch šetrenia. Hlávková hovorí, že žiadne vyrozumenie nedostala.

Z ministerstva zahraničných vecí stále tvrdia, že Hlávková žiadny podnet nepodala a nič nenasvedčovalo tomu, že by došlo k protiprávnej činnosti. "Podelila sa o svoj názor na formu realizácie niektorých podujatí," odkázal Lajčákov hovorca Peter Stano.
Po stretnutí s Hlávkovou dal vraj pokyn orgánom na ministerstve, aby sa k jej názoru vyjadrili a tie povedali, že všetko je v poriadku. Žiadny oficiálny výstup zo šetrenia tak neexistuje, lebo išlo "o internú verbálnu komunikáciu" medzi ním a zodpovednými vedúcimi pracovníkmi.
Hlávková upozornila na pochybné šafárenie pri príprave niektorých podujatí k slovenskému predsedníctvu. Z pôvodne menších akcií urobili po príchode Zuzany Ťapákovej na ministerstve veľkolepé a predražené podujatia. Týka sa to napríklad galavečera, kde predstavili logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Fico aj Lajčák konšpirujú a spochybňujú
Lajčák obhajoval prípravu slovenského predsedníctva po stredajšom rokovaní vlády spočiatku po boku premiéra Roberta Fica. Obaja za zverejnením podozrení vidia cielený útok na úspešné predsedníctvo Slovenska v Európskej únii.
Predstavenie loga
- agentúra Evka dostala za prípravu podujatia podľa oficiálnych informácií 156- tisíc eur
- ministerstvo zaplatilo SND za prenájom priestorov 38-tisíc eur
- občerstvenie vraj stálo asi 5-tisíc eur
Kto má za útokom byť, Fico už nepovedal. „Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky a stojím si za týmto výrazom," útočil premiér na novinárov, ktorí o kauze informovali.
Všetky podozrenia zo šafárenia s verejnými peniazmi označil slovami "jedna baba povedala". Potom sa zodvihol a odišiel a Lajčák sa pokúšal vysvetliť kauzu sám.
Tvrdil, že s Hlávkovou sa stretol 11. marca po tom, keď mu v liste napísala o svojich pochybnostiach. Záležalo mu vraj na transparentnosti.
Poprel, že by sa na stretnutí zmieňoval o IT karteloch či o tom, že srdce má ísť ruka v ruke s rozumom, ako tvrdí Hlávková. "Ja by som to stretnutie opísal ináč. Nechcem povedať, že klame," povedal. Tvrdí, že na ňom prisľúbil, že podozrenia preverí.
"Sľúbil, že preverí Viva musicu," reagovala Hlávková na jeho slová s tým, že jej neprisľúbil prešetriť organizáciu podujatia k logu a VIP koncert, ktoré mali byť predražené.
Spolu s ďalším bývalým zamestnancom ministerstva Pavlom Szalaiom popreli, že by ich niekto riadil, alebo sa o kauze rozprávali s politikmi.

Čísla nesedia
Galavečer na predstavenie loga stál podľa Lajčáka 200-tisíc eur bez DPH. "Už nám to narástlo s DPH na takmer 240-tisíc eur," povedal Šípoš o galavečeri.
Zmluvy s umelcami však zverejniť nechcel. Tvrdí, že by ich tým vystavil lynčovaniu a žiadny zákon mu túto povinnosť ani neukladá. Dokopy im ministerstvo vyplatilo ďalších 30-tisíc eur. Peniaze im nezaplatila agentúra Evka preto, lebo podľa Lajčáka chceli ušetriť na sprostredkovateľskom poplatku agentúru.
Aké dve ďalšie firmy popri Evke oslovili v prieskume trhu, si minister vraj nepamätá. Na trhu je podľa neho málo ľudí, ktorí sú odborníci na takéto kultúrne podujatia.
„Ak má niekto pocit, že sme to dávali v prospech niekoho určeného, tak by sme nerobili štyri podujatia cez štyri rozličné agentúry a so štyrmi režisérmi,“ odôvodnil Lajčák. Súťaž vraj nerobili pre časový faktor.
Lajčák zverejnil len Ťapákovej plat. Ako externá poradkyňa na ministerstve zarábala mesačne 1 400 eur v čistom. Odmeny podľa ministra nedostávala.

Čakali, nemali sa koho obrátiť
Reči o cielenom útoku podporil Lajčák tým, že hoci Hlávková mala pochybnosti už v marci, verejne o nich porozprávala až teraz.
"Najprv som sa chcela obrátiť na najvyššieho šéfa, ale videla som, že tam nie je vôľa," odôvodnila Hlávková. Potom podľa vlastných slov dlho váhala na koho sa obrátiť, lebo neverila orgánom činným v trestnom konaní. Obrátila sa preto na bývalého kolegu Pavla Szalaia a dohodli sa, že oslovia Transparency International.
Szalai podal výpoveď spolu s Hlávkovou vo februári tohto roka. "Obaja sme sa s tým museli vyrovnať," povedal.
O podozrivých kšeftoch vedela podľa Hlávkovej aj šéfka komunikačného odboru Slavomíra Mašurová, ktorá s nimi tiež nesúhlasila. V stanovisku z utorka však Mašurová povedala, že s Hlávkovou nesúhlasí.
"Každý zvažuje, či príde o prácu," naznačil Šípoš, prečo mohla zmeniť názor. Transparency je pripravená vystúpiť aj pred poslancami na rokovaní zahraničného výboru, kde dostali pozvanie.


Beata
Balogová
