BRATISLAVA. Za státisícové pohľadávky, ktoré nezapísal do majetkového priznania, nezaplatí minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru žiadnu pokutu. Parlamentný výbor rozhodol, že neporušil zákon.
Kaliňák sa k pohľadávkam dostal pri obchode s prešetrovaným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Vďaka poslancom koaličných strán, ktorí majú vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií prevahu, sa minister vnútra vyhne pokute viac ako desaťtisíc eur.
V stredu rovnaký výbor odmietol prešetriť aj podozrivo nízke nájomné premiéra Roberta Fica zo Smeru, ktorý si prenajíma od Bašternáka byt.

Opozícia: Kamufloval
S posudkom, podľa ktorého Kaliňák neporušil zákon, prišiel právnik Peter Kresák z Mosta-Hídu. „Konzultoval som to s viacerými právnickými kapacitami,“ vyhlásil na rokovaní výboru. Po ňom však pred otázkami novinárov ušiel.
Opozícia si naďalej myslí, že Kaliňáka omilostili, len aby sa nezhoršili koaličné vzťahy.
"Veľmi ma mrzí politická nadpráca pána Kresáka, pretože som od neho čakal oveľa väčšie zapojenie právnickeho mozgu, a nie toho straníckeho a koaličného mozgu. Ale keď treba nastúpiť do šíku, tak to právnicke renomé ide zjavne bokom," reagoval šéf výboru Martin Poliačik (SaS).
Spolu s ďalšími opozičnými poslancami ministra vinia, že okolnosti obchodu s Bašternákom nepriznal dostatočne.
Keď od neho kupoval 17 percent akcií v spoločnosti B. A. Haus asi za osemtisíc eur, prešla na neho aj pohľadávka vo výške 422-tisíc eur. Do priznania však napísal len to, že nadobudol akcie, pohľadávku samostatne nerozpisoval.
Pokuta pre ministra, ktorý vlani vykázal príjmy vo výške 327-tisíc eur okrem zárobku za ministrovanie, by bola podľa opozície aj tak len symbolická.
„Pripomína mi to správanie pána Bašternáka, ktorý sa vezie v miliónovom aute Bugatti, zastaví ho polícia a on nechce zaplatiť 150 eur. Môže si to dovoliť, lebo je to náš človek",“ povedala opozičná poslankyňa Veronika Remišová z OĽaNO-Nova.
„Je to dôkaz, že sa snaží niečo zatajiť,“ doplnil Ondrej Dostál z klubu SaS. Kaliňákovo vysvetlenie, že keby obchod tajil, nepriznal by ani akcie, označil za lož.
Kým však opozícia hovorí, že výbor tvrdo trestá len opozičných poslancov a koaličným ich prešľapy ospravedlňuje, Dušan Tittel z SNS to odmieta. "Zákon je taký, aký je, preto sa aj bude riešiť so zástupcami jednotlivých politických strán," vysvetlil. Rovnako ako Jozef Burian zo Smeru sa pri hlasovaní vraj riadili Kresákovým posudkom.

Dokumenty nedodal
Aby sa objasnil obchodný vzťah Kaliňák - Bašternák, žiadal výbor pôvodne podrobné dokumenty od polície, no tá ich žiadosť odmietla. Neskôr ich výboru sľúbil Kaliňák.
Namiesto riadnych dôkazov však napokon doručil podľa Poliačika len informačný list, z ktorého sa nedalo overiť dokopy nič. „Nejde o žiadne dokumenty, ale len o vlastnú interpretáciu faktov ministrom vnútra."
Kaliňák však tvrdí, že čo sľúbil, dodržal. Výbor podľa neho nemá právomoc ministra vyšetrovať ani si od neho pýtať takéto dokumenty.
"Pohľadávka je vedená ako pôžička akcionára a je teda viazaná k samotným akciám - tak právne, ako aj účotvne," napísal Kaliňák v liste poslancom.
Od výboru Kaliňákovi pôvodne hrozila ešte jedna pokuta, za pôžičku v banke. Aj toto konanie už pred časom uzavrel a trest neudelil.
Obchod ministra vnútra s Bašternákom spred štyroch rokov rieši špeciálna prokuratúra. Zameriava sa na to, či v skutočnosti nešlo o úplatok.

Beata
Balogová
