BRATISLAVA. Je politickou zodpovednosťou ministra školstva Petra Plavčana, aby Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania neskončil v zabudnutej skrini.
Po stretnutí s ministrom školstva Petrom Plavčanom a tvorcami Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania to povedal prezident Andrej Kiska.
Od koncepcie k opatreniam
Prezident zdôraznil, že okrem dobrej koncepcie je dôležitá aj politická vôľa, ktorá sa spája s dostatkom peňazí. Rôznych koncepcií dnes totiž podľa prezidenta máme vo viacerých oblastiach plné skrine.
Kiska zdôraznil, že od volieb uplynulo osem mesiacov a je na čase prejsť od koncepcie ku konkrétnym opatreniam.
Rozhodujúci bude podľa prezidenta prvý polrok budúceho roku. Ak sa v najbližšom období nepodarí pripraviť podporu nových návrhov zákonov a presadiť potrebné kroky, neskôr to bude náročnejšie a možno už nebude ani politická vôľa.
Kiska dodal, že ak to nestihneme, tak minister svoj sľub o najväčšej reforme za posledných 25 rokov neuskutoční.
Prezident zároveň zopakoval, že školstvo potrebuje viac peňazí. V súvislosti s myšlienkou Hodnota za peniaze však musíme ukázať, čo za tie peniaze spoločnosť dostane. Kiska uviedol, že v návrhu sú aj kontroverzné témy a nepopulárne opatrenia. Je však pripravený pomôcť získavať podporu, ak bude presvedčený, že sa niečo za štyri roky pohne.
Viac peňazí
Plavčan po stretnutí s prezidentom vyhlásil, že treba pripraviť verejnosť aj ľudí z oblasti školstva na zmeny. Počas prvého polroka plánuje uzavrieť pripravované dokumenty aj s finančnými plánmi, v ktorých rezort uvedie, čo treba urobiť a koľko peňazí na to bude treba.
Na všetky pripravované zámery pritom podľa neho bude treba viac peňazí, s akými sa ráta podľa programového vyhlásenia.
Ministerstvo školstva predložilo na odbornú diskusiu ciele Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktoré sa týkajú regionálneho školstva aj vysokých škôl.
Odborná diskusia a spätná väzba
Cieľom je predstaviť odbornej verejnosti základný rámec pripravovaných zmien v oblasti výchovy a vzdelávania, začať odbornú diskusiu a získať spätnú väzbu vo forme konkrétnych podnetov.
Tím poradcov ministra školstva ponúkol na odbornú diskusiu ciele, ktoré rámcujú novú podobu vzdelávania do budúcna.
Návrhy opatrení na dosiahnutie predstavených cieľov rozpracujú až na základe spätnej väzby z konzultačného procesu.
Rezort školstva predpokladá, že národný program predložia na rokovanie vlády a následne do NR SR v prvom štvrťroku budúceho roku.
SaS: Zmeny potrebujú podporu ministra
Strana Sloboda a Solidarita oceňuje záujem prezidenta o oblasť vzdelávania. Obzvlášť v čase, keď je ťažké udržať túto tému nažive, pretože ju prekrývajú rôzne kauzy či škandály.
Vyhlásil to poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling na margo stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s ministrom školstva Petrom Plavčanom a tvorcami Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa politickej strany Sloboda a Solidarita Katarína Svrčeková.
Strana však upozorňuje, že zmeny v školstve potrebujú najmä jasnú podporu ministra.
"Už deväť mesiacov všetci márne čakáme na ministra, aby jasne pomenoval, čo a ako chce zrealizovať a aby povedal, že sa bude všemožne usilovať získať financie na najväčšiu reformu za posledných 25 rokov. Takýto signál však navonok ešte nevyslal,“ uviedol Gröhling.
Podľa poslanca učitelia radi podporia nápady na zlepšenie školstva a zvýšenie jeho financovania. "My v SaS podporíme každý rozumný nápad na zlepšenie, najprv však musí nejaký konkrétny prísť. To sa týka aj predkladaných opozičných návrhov,“ reaguje Gröhling s tým, že o riešeniach sa stále len rozpráva a treba ich konečne začať realizovať.