SME

Slovenskí aktivisti bojujú za záchranu Čecha v Sudáne, hrozí mu trest smrti

Jašek je prvým Európanom, ktorého krátko po zatknutí neprepustili na kauciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Slovenská iniciatíva získala na záchranu v Sudáne uväzneného českého humanitárneho pracovníka a misionára Petra Jaška uväzneného za dva týždne podporu viac ako 300-tisíc ľudí po celom svete.

Petíciu, ktorú na jeho oslobodenie pred trestom smrti pripravila komunita slovenských aktivistov prostredníctvom medzinárodnej kampane CitizenGO, odovzdajú priamo na Úrade vysokého komisára OSN pre Ľudské práva v Ženeve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neprepustili ho na kauciu

Ako agentúru SITA informovala manažérka kampaní CitizenGO na Slovensku Miriam Kuzárová, Jašek je prvým Európanom, ktorého krátko po zatknutí neprepustili na kauciu. Je zároveň prvým človekom zo západu, ktorému v Sudáne hrozí takýto trest.

SkryťVypnúť reklamu

O prípad Jaška sa zaujíma aj osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Ján Figeľ. Podľa Kuzárovej bude Figeľ v piatok v Bruseli rokovať s predstaviteľmi Rady EÚ na úrovni Politického a bezpečnostného výboru, aby ich presvedčil, že tento prípad si vyžaduje spoločný postup európskej dvadsaťosmičky.

Česká diplomacia sa usiluje o oslobodenie Jaška už mesiace, zatiaľ bezúspešne. Na podnet českých europoslancov vydala pred mesiacom Európska únia aj rezolúciu so žiadosťou o okamžité prepustenie ich občana.

"Sudán neustále presúva a bezdôvodne ruší termíny súdnych pojednávaní. Obžaloba naťahuje čas s cieľom usvedčiť Petra z trestných činov, ktoré nespáchal," uvádza sa na webovej stránke CitizenGo.

Rok strávil vo väzení

Humanitárne organizácie varujú, že ročný pobyt v hrozných podmienkach sudánskeho väzenia sa podpísal na jeho psychickom a zdravotnom stave.

SkryťVypnúť reklamu

"S nevinným človekom, ktorý chcel len pomôcť núdznym, zaobchádzajú ako s najväčším nepriateľom štátu," uvádza CitizenGo.

Jašek odcestoval do Sudánu v decembri minulého roka po tom, čo sa dozvedel o ťažkom osude sudánskeho študenta Aliho Omera, ktorý na miestnej demonštrácii v roku 2013 utrpel vážne popáleniny.

Jašek finančne prispel na Aliho liečenie, pomáhal aj ďalším trpiacim kresťanom, ktorí sú v Sudáne prenasledovaní pre svoju vieru a sám sa stal prenasledovaným.

Tesne pred odletom späť do Čiech vo štvrtok 10. decembra 2015 zadržali Jaška príslušníci sudánskej tajnej služby (NISS) a vzniesli voči nemu niekoľko obvinení vrátane špionáže, protištátnej činnosti a rozvracania republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 133
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 081
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 391
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 302
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 125
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 527
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 166
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu