CHEB, BRATISLAVA. „Kto bol v justičnom paláci popravený za nemeckú stranu?“ zaznela vo stvrtok na poludnie otázka z veľkoplošnej obrazovky počas medzinárodnej dejepisnej súťaže gymnázií. Stovky študentov mali na odpoveď iba tridsať sekúnd, kompletnú odpoveď poznal iba málokto.
Študentov skúšali česko-slovenské univerzitné špičky, ale aj šestica vrcholových športovcov - hokejista Dominik Hašek, slovenský olympijský víťaz v tenise Miloslav Mečíř, či vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci.
Trojčlenné tímy českých a slovenských gymnazistov súťažia vo vedomostiach o histórii 20. storočia už 25 rokov. Nad súťažou drží záštitu prezident Andrej Kiska.
Otázky sú vždy zamerané na určité historické obdobie, motív tohto ročníka znel „Od diktatúry k diktatúre“. Študenti museli zodpovedať náročné otázky z obdobia od oslobodenia Československa do nástupu KSČ v roku 1948.
Víťazi z malomesta
Dejepisná súťaž študentov gymnázií
- Prvého ročníku v roku 1992 sa zúčastnilo iba 5 gymnázií vtedajšieho Západočeského kraja, vlani sa do finále snažilo dostať až 263 gymnázií.
- Študenti tento rok súťažili vo vedomostiach o obdobií od oslobodenia Československa do nástupu KSČ v roku 1948.
- Rozpočet prvého ročníka bol zhruba 3-tisíc českých korún, vlani narástol na 2 750 000 korún.
- Finančné dary samospráv a politických činiteľov sa využívajú predovšetkým na nákup kníh o histórii.
Do finále v českom Chebe sa už tradične prebojovalo 75 gymnázií, z toho 17 zo Slovenska. Popredné miesta zvyknú vo finále veľkomestským školám vyfúknuť študenti z menších miest.
Medzinárodnými víťazmi sa stali gymnazisti Valašských klobouků. Slovenským lídrom sa aj tento rok stalo Gymnázium Janka Matúšku z Galanty, ktoré vo finále obhájilo svoje vlaňajšie umiestnenie v prvej desiatke.
„Úspešní boli aj tento rok, to už nepovažujem za žiadnu náhodu,“ hovorí organizátor súťaže z Gymnázia Cheb Miroslav Stulák. Naprázdno neobišli ani študenti z Medzilaboriec. „Máme tradíciu, že súťažiaci, ktorí prídu z najväčšej diaľky, dostanú tlačiareň,“ vysvetľuje organizátor.
V priebehu súťaže študenti ukazujú svoje vedomosti v písomných testoch, ktoré pripravujú významní univerzitní profesori zo Slovenska i Česka. „Študenti v dobrom slova zmysle prítomných pedagógov pravidelne šokujú,“ hovorí Stulák.

Ťažšie než štátnice?
Aby študenti uspeli, musia podrobne preštudovať desiatky publikácií. Vyznať sa musia v kultúre, športe, náboženstve, estetike aj vojenskej histórii. Musia ísť do hĺbky, ktorá je blízka skôr vysokoškolským štátniciam než testovaniu stredoškolákov.
Súťažiaci sa nemôžu vyhovárať ani na jazykovú bariéru. Kým krajské kolá prebiehajú v národných jazykoch, vo finále je zhruba 60 percent otázok v češtine, zvyšok v slovenčine.
„O súťaži sa vie, že je veľmi náročná, čo mnohých pedagógov odrádza a školu radšej neprihlásia,“ hovorí organizátor. Stulák to vníma ako škodu, lebo vedomosti mladých o histórii 20. storočia sú veľmi slabé. Práve toto zložité obdobie je však mimoriadne významné pre pochopenie súčasnosti.

Beata
Balogová
