BRATISLAVA. Štátne vyznamenania za mimoriadne zásluhy by si už čoskoro mali prevziať herec Juraj Kukura a textár a spisovateľ Boris Filan. S návrhom prišlo ministerstvo kultúry.
Kukura, riaditeľ divadla Aréna, hovorí, že o návrhu sa dopočul až po zverejnení nominácií. Bežnou praxou pritom je, že nominácie sa s budúcimi ocenenými vopred konzultujú.
„Prišla za mnou dramaturgička Saša Sarvašová, ktorá mi to oznámila ako prvá,“ povedal však Kukura. „Je to úžasné. Oceňujem to a vážim si to.“
Filan svoju nomináciu na vyznamenanie komentovať zatiaľ nechce. „Nikto mi o tom ešte nič oficiálne nepovedal. Nie je to pre mňa reálna informácia,“ povedal.
Na posudzovanie kandidátov je zriadená osobitná komisia. Ministerstvo kultúry najprv prišlo ešte minulý rok so štyrmi odporúčaniami, dve finálne mená si napokon až vo februári tohto roka vybrala prezidentská kandelária. Návrh však ešte nie je záväzný. Musí ho odobriť vláda a následne ešte prijať prezident Andrej Kiska.
Prezident vyznamenania udeľuje začiatkom roka pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky. Kukura by mal podľa zverejneného návrhu dostať Pribinov kríž I. triedy, Filan Pribinov kríž II. triedy.

Hrajú aj Maďariča
Kukuru podľa hovorcu ministerstva kultúry Jozefa Bednára nominovali najmä za „významný dlhoročný prínos k rozvoju divadelného a filmového umenia na Slovensku, významnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí a osobitne za umelecké profilovanie Divadla Aréna“.
Herec, ktorý je známy ešte z Divadla na korze, neskôr SND, Novej scény a viacerých filmov, po emigrácii pôsobil v Nemecku. Od roku 2002 riadi Divadlo Aréna, ktoré minulý rok uviedlo najnovšiu hru ministra kultúry Marka Maďariča zo Smeru Dáma bez kamélie.
Kukura striedavo žije v Bratislave, v Hamburgu a v Prahe.

O ŠtB Filan nehovorí
Boris Filan je známy najmä ako textár skupiny Elán a Pavla Hammela, spisovateľ a rozhlasový a televízny moderátor.
Ministerstvo ho vybralo na ocenenie najmä za „autorský prínos v oblasti pôvodnej literárnej tvorby, výnimočnú úroveň piesňovej tvorby a publicistické aktivity“.
Rovnaké meno so zhodným dátumom narodenia, ako má Filan, evidovala ŠtB medzi kandidátmi tajnej spolupráce. V tejto kategórii nie je zrejmé, či si komunistická Štátna bezpečnosť človeka na spoluprácu len vytypovala, alebo k spolupráci aj došlo.
Filan tvrdí, že nevedel, že jeho meno je v evidencii Ústavu pamäti národa. Či sa s ním ŠtB za minulého režimu kontaktovala, nechcel povedať. „Nebudem sa s vami o tom baviť – aj keby som spolupracovať mal, aj keby nemal,“ povedal.
V online rozhovore pre portál topky.sk mu však čitatelia rovnakú otázku kládli už v roku 2006. Vtedy to poprel. „Som jeden z tých ľudí na Slovensku, ktorí tam určite neboli, ale vám, čo ste tam boli, som odpustil,“ odpísal na otázku.
Filanov otec Ľudovít bol v rokoch 1949 až 1951 krajským veliteľom Štátnej bezpečnosti v Nitre.
Podobne ako Kukura, aj Filan sa viackrát objavil v prítomnosti ministra Maďariča, obaja tento rok boli aj na oslave Maďaričovej päťdesiatky. Politik sa objavuje na krstoch Filanových kníh.
Aké štátne vyznamenania má Slovensko a čo znamenajú?
Rad Bieleho dvojkríža ( I., II., III. trieda)
– udeľuje sa občanov iných štátov
– za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi štátom, ktorého sú občanmi, a SR, o posilnenie postavenia Slovenska v medzinárodných vzťahoch, naplnenie zahraničnopolitických priorít SR, alebo pre tých, ktorí sa mimoriadnym spôsobom inak zaslúžili o SR, alebo za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí
Rad Ľudovíta Štúra ( I., II., III. trieda)
– za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu, obranu a bezpečnosť, mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, rozvoj v oblasti hospodárstva, územnej samosprávy, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia, športu a v sociálnej oblasti alebo za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí
Pribinov kríž ( I., II., III. trieda)
– za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj, sociálny rozvoj alebo kultúrny rozvoj SR
Rad Andreja Hlinku ( I., II., III. trieda)
– za mimoriadne zásluhy o vznik Slovenskej republiky
Medaila prezidenta SR
– za významné zásluhy o riadenie a správu štátu, o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti, hospodárstva, územnej samosprávy, vedy a techniky, školstva, kultúry, umenia, športu a v sociálnej oblasti alebo za významné šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí
Medaila za statočnosť
– vojenské vyznamenanie, ktoré udeľuje prezident ako ocenenie výkonu vojenskej služby alebo záslužného činu vojaka, obetavosti pri odstraňovaní následkov živelných pohrôm, technologických havárií, pri záchrane životov a majetku veľkého rozsahu
- medailu možno udeliť aj vojakom cudzích armád

Beata
Balogová
