BRATISLAVA. Poslanci zahraničného výboru parlamentu pokračovali v prerušenom rokovaní o kauze financovania podujatí k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ. Na ministerstve vykonajú prieskum.
Útok na Lajčáka
Podozrenia z machinácií na ministerstve, o ktorých informovala Zuzana Hlávková, sú podľa poslancov Smeru útokom na ministra Miroslava Lajčáka a slovenské predsedníctvo.
Voľby 2019
- Funkčné obdobie Andreja Kisku uplynie v roku 2019.
- Kiska zatiaľ neoznámil, že sa o post hlavy štátu bude uchádzať opakovane.
- Zo Smeru doteraz meno množného kandidáta pre voľby v roku 2019 nezaznelo.
Poslanec Marián Kéry na výbore naznačil, že v strane o ňom uvažujú ako o ich prezidentskom kandidátovi. Informácie o šafárení pri príprave niektorých podujatí preto vidí ako snahu očierniť ho.
"Keď sa o Jurajovi Blanárovi (predseda žilinského kraja) začalo hovoriť ako o možnom kandidátovi na podpredsedu našej strany, zrazu prišla kauza CT. Keď sa začalo hovoriť o Lajčákovi, že by mohol získať veľmi dôležitú pozíciu v OSN alebo sa o ňom nebodaj hovorí ako o potencionálnom kandidátovi na prezidenta za stranu Smer, tak zrazu čistého Lajčáka sme museli obliať kýbľom špiny," povedal počas výboru.
Neskôr Kéry upresnil, že o Lajčákovi sa zatiaľ ako o kandidátovi na oficiálnej pôde Smeru nebavili, ale je to otvorená možnosť.
Kéry je však presvedčený, že Lajčák by bol dobrým kandidátom na hlavu štátu. "Určite má medzinárodné skúsenosti. Dokázal to teraz, keď sme stále úspešní pritom, ako sme predsedajúcou krajinou v Rade EÚ," vyzdvihol. Iní kandidáti sa podľa Kéryho v Smere zatiaľ nespomínajú. "Veď je to ešte zavčasu," vysvetlil.

Pomôže prieskum?
V piatok dostali na výbore priestor aj bývalí zamestnanci ministerstva Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí majú podozrenie z predraženia podujatí, ako aj riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
Výbor sa na návrh Miroslava Beblavého (nezaradený) uzniesol aj na tom, že sa obráti na plénum parlamentu, aby poverilo Najvyšší kontrolný úrad SR vykonaním kontroly v rezorte diplomacie.
Podľa predsedu výboru Františka Šebeja (Most-Híd) môže ich prieskum priniesť viac svetla do kauzy. Na podozreniach mladých ľudí, ktorí pracovali na ministerstve, podľa neho môže niečo byť, na druhej strane nemá dôvod neveriť ministerstvu. "Ja nemám ucelený úsudok zatiaľ v tejto chvíli," uviedol.

Štátny radca, nie referent
Hlávkovú so Szalaiom ministerstvo v reakcii na ich tvrdenia označilo za bývalých referentov, ktorí nemali prehľad o celom procese prípravy kultúrnych podujatí. To dnes obaja odmietli. "Neboli sme prijatí ako mladí referenti," vysvetlila poslancom Hlávková, s tým že bola odborníčkou pre kultúrnu prezentáciu v pozícii štátny radca. Szalai bol hlavným štátnym radcom s druhou najvyššou platovou triedou.
Hlávková a Szalai spolu so šéfom TIS pred poslancami opätovne požiadali ministerstvo, aby zverejnilo všetky doklady ku koncertu na prezentáciu loga predsedníctva. Šípoš pritom odmietol argument rezortu, že to zákon neumožňuje.
Výnimka z obstarávania
Miroslav Beblavý pripomenul obavy opozície z decembra 2014, keď sa schvaľovala výnimka z verejného obstarávania na podujatia slovenského predsedníctva. Jedným z kľúčových bodov tejto kauzy je, že ministerstvo zahraničných vecí dostalo tento bianco šek, pretože malo dôveru spoločnosti, ktorá sa však teraz stratila
"Ministerstvo nehovorí pravdu, manipuluje, zatajuje, nechce zverejňovať zmluvy. Potom sa nečudujme, že dôvera neexistuje," uviedol opozičný poslanec.
Štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok, ktorý na výbore zastupoval rezort, takúto kritiku odmietol. Výnimka z obstarávania podľa neho nebola bianco šekom, pretože bolo presne definované, ako môže ministerstvo postupovať.

Hlávkovej chýbajú vysvetlenia
Zuzana Hlávková, ktorá kauzu odštartovala zverejnením svojho blogu, nie je spokojná s vysvetleniami ministra Lajčáka ani ďalších predstaviteľom ministerstva.
"Neviem, prečo konajú tak, ako konajú, ale myslím si, že keby naozaj chceli dokázať, že je všetko v poriadku, tak môžu poskytnúť všetky faktúry, všetky zmluvy a takisto ľudí, ktorí na tom konkrétne pracovali," uviedla.
Februárový koncert v Slovenskom národnom divadle na predstavenie loga slovenského predsedníctva zabezpečovala pre ministerstvo agentúra Evka. Tá vzišla z prieskumu trhu, keď rezort oslovil tri agentúry a vybral najlepšiu. "My sme nevedeli dopredu jej meno. Nám bolo povedané naším nadriadeným, že to mala byť agentúra blízka Smeru," uviedla novinárom Hlávková a potvrdil to aj Szalai.
"Určite v tomto kontexte pochopíte naše rozhodnutie odísť z ministerstva, keď sme videli, že to podujatie sa koná takýmto spôsobom," doplnil.

Beata
Balogová
