Na starom bratislavskom múre neďaleko tržnice na Miletičke bol za hlbokej totality zreteľne viditeľný nápis Dubček – Svoboda.
Ludvík Svoboda s generálskymi výložkami sa na žiakov bodro a vojensky usmieval z prezidentského portrétu v triedach. Alexandra Dubčeka však poznala generácia narodená v roku 1968 len z rozprávania rodičov. O jeho mene kolovali legendy. Žije vôbec? Viac vedeli len niektorí z nás vďaka staniciam Slobodná Európa či Hlas Ameriky.
Pražská jar a mráz z Kremľa
Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921 v Uhrovci tam, kde aj Ľudovít Štúr. Časť detstva a mladosti prežil v Sovietskom zväze a bol presvedčeným komunistom.
Relatívne voľnejšie obdobie šesťdesiatych rokov a jeho priateľská povaha mu otvorili dvere k rýchlemu vzostupu. Nebývalo zvykom, aby sa vtedajší „papaláš“ rozprával s bežnými ľuďmi a nechal sa odfotiť na kúpalisku.
Dubčekovi táto neformálnosť priniesla nebývalú popularitu. A ak sa Česi a Slováci nadchli pre myšlienku socializmu s ľudskou tvárou, možno práve preto, že si pod ňou predstavovali tú jeho.
Podľa kritikov však Dubček podcenil situáciu. Muselo byť jasné, že Moskva to len tak nenechá a Pražskú jar rýchlo spáli mráz z Kremľa. Stalo sa tak 21. augusta 1968.
To najhoršie prišlo vzápätí po vpáde sovietskych a spojeneckých vojsk do Československa. Dnes si len sotva vieme predstaviť, že by ktoréhokoľvek súčasného politika odviedli do obrneného transportéra, posadili do lietadla a väznili v chatke kdesi v ukrajinských lesoch. Takto Dubčeka a jeho kolegov „hostil“ sovietsky líder Leonid Iľjič Brežnev.
Keď Dubčeka vyviedli do lesa, myslel si, že kráča na vlastnú popravu. Napokon ho previezli do Moskvy. Tam našu delegáciu „spracovával“ sovietsky vládca a prinútil ju podpísať dokument, ktorý našu krajinu vrátil do čias totalitného temna.


Symbol opäť na tribúne
Keď Dubčeka postupne odstavili, pracoval v Západoslovenských lesoch. Jeho meno sa začalo častejšie skloňovať, až keď v Sovietskom zväze za Gorbačova vypukla perestrojka, a tiež v predtuche zmien, ktoré spustil 17. november 1989.