Katarína na blate, Vianoce na ľade. Je veľmi pravdepodobné, že ani tento rok sa táto pranostika nesplní. Vianočné sviatky sú už niekoľko rokov za sebou teplé a bez snehu.
„Samotné 'biele Vianoce' sú tiež akýmsi mýtom, málokedy bývali v nižších polohách Slovenska na ľade,“ hovorí Milan Lapin z oddelenia meteorológie a klimatológie Univerzity Komenského v Bratislave.
Zostavil štatistiku z rokov 1921 až 1950 a zistil, že len desať rokov z tridsiatich malo okolo Vianoc snehovú prikrývku na nížinách juhozápadného Slovenska dlhšie ako dva dni. Oveľa typickejšie je pre naše územie práve naopak oteplenie počas vianočných sviatkov.
Namiesto predpovedí kalendár
Naši predkovia sledovali pranostiky tak pozorne ako my dnešné predpovede počasia. Neboli to pre nich len jednoduché rýmovačky, ktoré sa ľahko pamätajú. Vznikali na základe dlhodobého pozorovania prírodných javov a mali zvyčajne poučujúci charakter. Radili roľníkom, ako sa starať o úrodu, na čo si dať pozor, kedy sa chrániť pred dažďom a kedy pred mrazom.
Stačilo im pozrieť sa do kalendára a vedeli, čo ich čaká napríklad túto stredu 30. novembra. Na svätého Ondreje, ešte sa nám ohreje, radil almanach.
Podľa aktuálnych predpovedí meteorológov by sa malo budúci týždeň výraznejšie ochladiť, čo by bolo podľa pranostiky dobré znamenie, pretože „Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní ani vody“.
Ak by dokonca nasnežilo, sneh by si dlho poležal, až na Gregora (12. marca) by do potoka pobežal.
K Ondrejovi sa viaže mnoho pranostík, je to tým, že nevznikali na každý deň v roku, ale sústredili sa len na 'kritické' dni, ktoré dnes meteorológovia označujú ako singularity. Ide o viac-menej pravidelne sa opakujúce výkyvy počasia.
Najznámejšími z tejto kategórie sú pranostiky opisujúce oteplenie okolo Vianoc súvisiace s juhozápadným až západným prúdením vzduchu (Katarína na ľade, Vianoce na blate alebo Keď prší na Luciu, bude celú zimu), daždivé počasie v júni, ktoré má na svedomí prílev vlhkého vzduchu z oceánu a časté zrážky na prichádzajúcich frontoch (Medardova kvapka štyridsať dní kvapká) či ochladenie v máji (Traja zamrznutí Pankrác, Servác a Bonifác), ktoré sprevádzajú takzvané žofínske dažde (Dážď sv. Žofie slivky veľmi ubije).
Ani tieto predpovede sa však v posledných rokoch neplnia.
Niečo sa deje
„Za posledných dvadsať až tridsať rokov sa počasie na Slovensku, a klíma celkovo, výrazne zmenili,“ hovorí Peter Kajaba zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.