BRATISLAVA. Environmentálna kriminálna činnosť môže mať rozsiahle následky a môže spôsobiť miliónové škody, slovenská polícia bude preto klásť stále väčší dôraz na boj s týmto typom kriminality.
Novinárom to v piatok na tlačovej konferencii povedal Mário Kern, vedúci odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality.
Ako informoval, na konferencii o environmentálnej kriminalite prišlo Slovensko s návrhom vypracovať európsky akčný plán na boj s envirokriminalitou.
Zisky sú často vysoké
Cieľom je vytvoriť podmienky, aby bol boj proti environmentálnej trestnej činnosti na profesionálnej úrovni, aby sa podarilo zjednotiť postupy v rámci členských krajín EÚ a aby fungovala medzinárodná spolupráca v tejto oblasti.
"Túto trestnú činnosť nie je možné odhaľovať bežnými prostriedkami," vyhlásil Kern a dodal, že ak niekto porušuje zákony, týkajúce sa životného prostredia, má to medzinárodný dosah, lebo kontaminácia ovzdušia či riek nepozná hranice.
Kern zároveň zdôraznil aj ekonomickú stránku takejto trestnej činnosti, pretože finančné zisky z environmentálnej kriminality sú často veľmi vysoké. "Tým, že doteraz nebola tejto kriminalite venovaná riadna pozornosť, bolo ľahké tieto zisky dosahovať, tresty neboli primerané a ani nasadenie síl a prostriedkov nebolo postačujúce," konštatoval.
V roku 2018 by už podľa neho mali byť policajné sily na boj proti envirokriminalite nasadené aj v regiónoch Slovenska. Už teraz sú v policajnom zbore vyčlenení špecialisti, ktorí polícii v regiónoch pomáhajú posúdiť danú situáciu súvisiacu s envirokriminalitou, poskytujú jej metodickú, analytickú a technickú podporu.
Vedie krádež dreva
"V budúcnosti budú túto trestnú činnosť vyšetrovať len špecialisti," doplnil prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar s tým, že takéto oddelenia by mali byť zriadené na okresnej alebo krajskej úrovni.
Najčastejšia environmentálna trestná činnosť na Slovensku je podľa Kerna krádež dreva, pričom polícia zaznamená asi 2 000 takýchto prípadov ročne. Časté je aj pytliactvo, neoprávnené nakladanie s odpadmi či iné ohrozenie či poškodenie životného prostredia.
Kern spomenul aj organizovanú trestnú činnosť, ktorá sa týka najmä výrubov lesov, nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, ako aj odpadov. Doteraz najväčší trest, aký padol na Slovensku za environmentálnu trestnú činnosť, bolo šesť a pol roka za opakované pytliactvo.
Kern tiež spomenul prípad požiaru nelegálnej skládky odpadov, keď kontamináciu ovzdušia zaznamenali až v Chorvátsku.