BRATISLAVA. Uvoľní sa až dvetisíc miest vo väzniciach, sľubovalo si ministerstvo spravodlivosti od náramkov pre odsúdených. Nákupy za 22 miliónov eur spustil ešte bývalý minister spravodlivosti za Smer Tomáš Borec začiatkom tohto roka. Výsledky sú zatiaľ sklamaním.
Počty odsúdených na domáce väzenie
2006 – 6
2007 – 25
2008 – 28
2009 – 51
2010 – 59
2011 – 28
2012 – 25
2013 – 21
2014 – 7
2015 – 18
Zdroj: MS SR
Veľkoryso nastavený systém dnes sleduje 30 ľudí, čo je podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej z Mosta-Hídu ďaleko za očakávaniami. Zaoberať sa ním preto začal už aj Najvyšší kontrolný úrad.
Či boli plány príliš odvážne, alebo je chyba inde, ministerstvo zatiaľ nehovorí. „Aj o tom je kontrola NKÚ, o ktorú požiadala priamo ministerka,“ povedal jeho hovorca Peter Bubla.
Kontrolóri odkázali, že mimoriadne prešetrenie, ktoré nebolo v pôvodnom pláne činnosti na tento rok, zaradili „na základe celospoločenského dopytu, správ a informácií, ktoré sa objavili v médiách“.
„Výsledky by mohli byť známe v januári 2017,“ povedala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Podmienky nesplní každý
Odpoveď na otázku, prečo sa na Slovensku tak ťažko uplatňuje model známy z Ameriky, keď ľahkí delikventi dostanú len domáce väzenie, nie je jednoznačná.
Ministerstvo naznačuje, že za ním stojí najmä ochota sudcov. Pred zavedením novinky síce mali školenia, ktoré sa konajú aj dnes, no odrádza ich zdĺhavá administratíva.
Pri každom odsúdenom sa najskôr posudzuje, či je vôbec vhodným kandidátom na elektronické monitorovanie a tiež, či býva v oblasti, kde sa náramok dá použiť.
Prieskum v súčasnosti trvá probačným a mediačným úradníkom asi mesiac. „Vydať trestný rozkaz je rýchlejšie, a sudcovia nechcú zdržiavať súdne konanie,“ vysvetľuje Bubla.
Podobný názor má aj Borec. Trvá na tom, že parametre nastavili správne.