BRATISLAVA. Okolo Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa urobila bublina. S podozreniami z predražených nákupov prišla nadácia, ktorá je "evidentne účelovo politicky založená". Povedal to dnes premiér Robert Fico (Smer) v diskusnej relácii TA3 V politike. K spomínanej nadácii má mať podľa neho blízko prezident SR Andrej Kiska. "Je to príprava na jeho politickú stranu," uviedol Fico.
Na možný predražený nákup v nemocnici upozornila Nadácia Zastavme korupciu na čele s Pavlom Sibylom, ktorý sa k politickej motivácii nemieni vyjadrovať. Nepáčilo sa jej, že celé vybavenie cez lavičky, zdravotnícke prístroje až po technológiu nakúpila cez jeden tender približne za 23 miliónov eur. Nadáciu založil spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka.

Išlo 900 položiek
Malo ísť asi o 900 položiek, viaceré z nich označila nadácia za nadcenené. Nemocnica tieto tvrdenia "zásadne odmieta". K tejto téme sa predstavitelia nemocnice stretli s ľuďmi z nadácie. Nákupy majú teraz preveriť odborníci z nemocnice, nadácie aj ministerstva zdravotníctva.
"Mali ste pocit, že po tomto stretnutí prišli ešte nejaké obvinenia? Ja nie, nadácia stíchla," poznamenal Fico. Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa podľa neho k veci postavil zodpovedne. "Pozval si nadáciu na stretnutie a diskutovali spolu," vysvetlil premiér. Blog uverejnený nadáciou po stretnutí s Križkom nepriamo označil za nerelevantný. "Nechajme orgány, nech to vyšetria, ak sa preukáže pochybenie, budem konať," uviedol premiér.
Fico prepojenia zľahčuje
Nemocnica sv. Michala podľa neho v novej budove poskytla kvalitné služby už množstvu klientov. V centre mesta funguje už asi rok. Pri tendroch nemocnice nevidí prepojenie "istej podnikateľskej skupiny s tou košickou zo Smeru".
"Vždy sa hľadajú nejaké prepojenia, aj 40 rokov dozadu..., že sa niekto niekde stretol a podal si ruku na recepcii," povedal Fico s tým, že to nebude komentovať. On podľa vlastných slov nechodí na dovolenku s nikým. "Som tu na Slovensku a robím si svoju robotu," dodal.
Dvere do Bieloruska sú otvorené
V inej časti relácie bola debata aj o premiérovej ceste do Bieloruska. Dvere do krajiny sú podľa premiéra politicky otvorené. Povedal to rovnako v televíznej relácií V politike televízie TA3 po tom, čo tento týždeň navštívil Bielorusko a stretol sa aj s prezidentom Alexandrom Lukašenkom.
Slovensko má podľa neho záujem na spoločných projektoch s Bieloruskom v oblasti farmácie, drevárskeho priemyslu, gumárenského priemyslu, jadrovej energie a petrochemického priemyslu. K tomu, že Lukašensko je označovaný ako posledný politický diktátor, Fico povedal, že v Bielorusku je typický prezidentský systém.
Návšteva z Bieloruska príde v marci
„Nemôžeme opomínať tento fakt. V Minsku sme podpísali významné dohody. Každá krajina by sa mala zaoberať sama sebou. Nemám dôvod zasahovať do vnútroštátnych záležitosti iných štátov. Nech si každý spôsob života určuje ako chce,“ povedal s tým, že v Bielorusku sú veľké obchodné príležitosti aj v oblasti biomedicíny. Cestu považuje za maximálne úspešnú. Dodal, že predseda vlády Bieloruska príde na Slovensko pravdepodobne v marci. Projekty, o ktorých v Bielorusku hovorili, sú podľa Fica reálne.
Na Slovensku je vraj všetko zlé
Fico vyjadril svoj názor, že médiá vytvárajú atmosféru, že u nás je všetko zle. „V tejto krajine majú médiá obrovskú slobodu. Neurobili sme počas našej vlády nič, pokiaľ ide o slobodu tlače, neobmedzili sme ju. Časťou médií sa absolútne zneužíva. Ak takto budú niektoré médiá pokračovať, že budú útočiť voči tejto vláde, nebudem tolerovať takéto správanie sa médií. Nebudem však robiť ani žiadne zásahy do mediálneho priestoru,“ povedal s tým, že na druhej strane bude na takéto kroky médií poukazovať otvorene.
„Musíme hovoriť o tom, aké praktiky využívajú médiá. Mne a Smeru nikto nič nedaroval,“ dodal. Obáva sa toho, že RTVS stratila svoju verejnoprávnosť. „Sú tu médiá, ktoré z rôznych dôvodov tvrdo poškodzujú túto krajinu,“ povedal. Podľa neho sú na Slovensku zastabilizované ceny, dvíhame minimálnu mzdu, približujeme sa k priemeru životnej úrovne EÚ. „Buďme kritickí tam, kde máme byť kritickí. Ak urobím chybu, dajte mi za uši, ale nie, ak to má byť umelý útok,“ povedal.
Lajčák vraj ešte ušetril
Ku kauze predražených podujatí nášho predsedníctva v Rade EÚ uviedol, že z vyčlenenej sumy na predsedníctvo sme deväť miliónov eur ušetrili. „Takéto podujatia sú často o symboloch. Môžeme byť pyšní, že máme diplomata Miroslava Lajčáka,“ povedal s tým, že Lajčák dával veľký pozor na to, aby všetko bolo transparentné. „On sám je otvorený kontrole,“ dodal. Podľa neho je kauza útokom proti slovenskému predsedníctvu aj proti Lajčákovi.
V relácií dnes minister financií Peter Kažimír (Smer) povedal, že Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým tempom rastu životnej úrovne. „Tempo rastu je u nás rýchlejšie, aby sme dobehli životnú úroveň vyspelejších krajín, ako je Slovensko. Hospodársky rast máme vyše tri percentá. Rastú nám nominálne mzdy. To má pre ľudí význam,“ povedal s tým, že vyrovnaný rozpočet by mal byť v roku 2019. „Chceme ísť k vyrovnanému hospodáreniu. Naša krajina ho nikdy nemala. My to máme na dosah behom troch rokov,“ poznamenal.
V diskusii o rozpočte zdôraznil, že najvyššou položkou v rozpočte pre rezort školstva sú práve platy učiteľov. „Učitelia majú vyššie platy, majú až šesťpercentnú valorizáciu už od prvého septembra,“ povedal.